Kadeřnice Evy Pavlové o vlasových trendech: Do hry se vracejí mulety a ofinky, říká Petra Vavrušková

Kadeřnice Petra Vavrušková v talkshow LifeeTalk.Kadeřnice Petra Vavrušková v talkshow LifeeTalk probírala s redaktorkou Veronikou Novákovou aktuální vlasové trendy.Redaktorka magazínu Lifee.cz Veronika Nováková před zásahem kadeřnice Petry Vavruškové. Nebarvené vlasy postrádaly moderní střih a tvar. Redaktorka magazínu Lifee.cz Veronika Nováková po zásahu kadeřnice Petry Vavruškové. Vlasy jsou zkrácené a prostříhané.+ 9 fotek+ 10 fotek

Kadeřnice Petra Vavrušková pochází z rodiny kadeřníků, jejíž počátky se datují až k roku 1870 a mezi zákaznice jejích příbuzných patřila i herečka Adina Mandlová. Také Petře prošlo pod rukama velké množství celebrit včetně tří prvních dam. Jak pečuje o účes Evy Pavlové (59)? Jak hodnotí trend přiznaných šedin nebo návrat retro muletů? Jak často nechávat zastřihávat konečky a mýt vlasy? To všechno prozradila v talkshow LifeeTalk. 

Veronika Nováková
Veronika Nováková 25. 05. 2024 08:00

Kadeřnice Petra Vavrušková má kadeřnické povolání skutečně v krvi a už její předci pečovali o vlasy významných osobností. Mezi klientky Petry Vavruškové dnes patří například první dáma české republiky Eva Pavlová (59) nebo filantropka Olga Menzelová (46). S tou například v Česku popularizuje téma přiznaných šedin. "Ve světě to není nic nového ani převratného. Konkrétně na severu nebo v Paříži, kam jezdím, a vždycky jsem tam viděla čtyřicetileté ženy se šedivými vlasy – a neměly s tím problém. Pro mě to naopak bylo velice fajnové, noblesní a líbilo se mi, že to ženy umí nosit," zamýšlí se Petra Vavrušková v talkshow LifeeTalk.

Během naší návštěvy zapracovala také na vlasové proměně redaktorky Veroniky Novákové, jejíž průběh můžete vidět na videu a zhodnotit také v naší fotogalerii.

Rodina Petry Vavruškové česala Adinu Mandlovou

Petro, vaše rodina má v kadeřnickém řemeslu dlouholetou tradici. Jak to celé vzniklo? Byla tam potřeba pečovat o ostatní?
Já osobně si tu dobu nemohu pamatovat, protože naše počátky se datují zhruba k roku 1870, kdy si můj prastrýc zbudoval k obrazu svému kadeřnictví. Tam potom později nastoupila také moje babička. Ale z jakého důvodu to tenkrát pan Turek činil, to nevím. Předpokládám, že měl rád lidi a měl rád svoji profesi – tak jak ji máme rádi i my.

Rád si také se zákaznicemi popovídal?
To nevím, ale myslím si, že naše řemeslo se musí dělat s láskou. Takže předpokládám, že v prví řadě tam byla láska ke svému oboru.

Říká se, že kadeřník je také trochu psycholog.
Já bych řekla, že kadeřník není trochu psycholog. Doba se posouvá a tlaky na kadeřníky už jsou tak velké, že já s mou sestrou zde pro náš tým vytváříme různá psychologická školení a stáže. Je to i v rámci zachování duševního zdraví.

Takže je učíte empatii?
Nejen empatii, ale aby z toho dobře vyšel i ten kadeřník, protože doba přináší opravdu velké tlaky. Je to náročné i pro samotného kadeřníka. V rámci zachování duševního zdraví je důležité o sebe pečovat – nejen o klienty, ale také o nás samotné. Když berete, musíte i dávat, nebo opačně. Když dáváte, musíte mít vy sama z čeho brát. Péče o sebe je velmi důležitá.

Už v době vašich předků se v kadeřnickém křesle střídala velice známá jména. Jaká to byla?
Byla to Adina Mandlová, Hana Vítová… prakticky éra 20. a 30. let. Herečky, baletní a operní divy. Byl to salón, který vyhledávaly tehdejší celebrity.

Jak se od té doby změnila vlasová péče? Od dob Adiny Mandlové?
Myslím, že naprosto revolučně. Každá doba má své. Pro moji generaci je už posledních pět let přelomových co se týká technologií. Ve světě jsem už viděla, že se pravděpodobně budou vlasy zesvětlovat UV lampami. Technologie jdou dopředu tak, že mi to ujíždí před očima.

Máte v rodině nějakou historku, která se traduje s těmito známými herečkami?
My jsme se doma bavili spíše po té odborné stránce, povídali jsme si hodně odborně. Že bychom holčičím způsobem drbali, to moc ne. Samozřejmě, že by nějaké příběhy byly, ale nechci to publikovat. Kde se to stalo, tam to musí zůstat.

Takže správný empatický přístup kadeřníka?
Myslím, že právě toto je strašně důležité – aby nic nešlo dál.

Eva Pavlová je zákaznicí Petry Vavruškové

Pečovala jste ve své kariéře také o tři první dámy. Je to pravda?
Pečovala jsem a pečuji defacto o dvě a jedna mě náhodou vyhledala ve své době. Byla to Olga Havlová, ale tu si přivlastnit nemohu. Měla jsem ji na křesle pouze dvakrát.

Řekněte nám něco více o paní Evě Pavlové, současné první dámě České republiky. Jaká je a jaké jsou její vlasy?
Paní Eva je nádherná kultivovaná žena, která si dnes buduje své postavení. Myslím, že se té funkce chopila se ctí a s noblesou. Co se týká jejích vlasů, tak si myslím, že jsme našly nějaký její styl, na kterém stále pracujeme a který se stále vyvíjí. Z krátkých vlasů přecházíme do delších a všechno se rodí pod rukama.

Co byste poradila právě ženám jejího věku? Jaké jsou v tomto směru aktuální trendy?
Trendy a slušivost je odlišná věc. Každá žena v každém věku by se měla v první řadě cítit hezky, protože krása vyzařuje zevnitř. Co se týká délky vlasů, tak já jednoznačně preferuji plnější delší vlasy. Pokud někdo není sportovní typ, který chodí denně běhat a cvičit – ale i v těchto případech se dá pracovat s polodélkou. Myslím, že od určitého věku by tam naopak neměla chybět ženskost. Plnější tvar, plnější délky vlasů jsou daleko více ženské a slušivější. To je můj názor.

Ofinky a mulety jsou znovu na trendy

Jaký ideální střih vlasů zvolit, pokud máme obličej atypického tvaru?
Je to individuální, aspektů je hodně. Musíme vědět, jakému povolání se člověk věnuje a jak často se stará o vlasy. Tvar obličeje je jedna z věcí, které člověk musí respektovat. Ale není to jediný aspekt. Je dobré se posadit a v klidu si o střihu popovídat.

Jsou pořád trendy ofinky?
Stejně jako máme trvalou, u které se stále řeší, jestli se ještě nosí nebo nenosí, tak máme i ofiny. Je to o tom, jak se v tom daný člověk cítí. V trendu jsou hodně sestříhané mulety a tam jsou ofiny sestříhané na hodně krátko. Když to nosí někdo, komu to sluší a podtrhne to jeho styl, tak je to úžasné.

Napadá mě, jak pečovat o ofinu, tak aby byla stále pěkná.
Záleží na tom, jaké máte vlasy a jak je ostříhaná ta ofina. Kadeřník by měl koukat na to, jaký je v ofině růst. Víry a lízance v koutech mohou nadělat paseku. Ale je to na domluvě. Střihy by se měly vytvářet právě tak, aby s tím klient doma neměl problém a účes si vytvořil během deseti minut.

Kam se kadeřnictví ubírá? Je to směrem k přírodnu?
Říkám si, že směrodatné jsou země, které nastolují trendy. To je Británie, Francie, Itálie. Každý má něco jiného. Británie nikdy nepůjde do přírodna, tak to jde do punku, výraznějších střihů a barev. Musím říct, že já to miluju, protože tam se lidé opravdu nebojí a na ulici vidíte paletu barev a střihů. Francie je oproti tomu konzervativnější, ale elegantní. Pro mě má šmrnc a esprit.

My Češi se změn bojíme?
Bojíme. Každý chce mít dlouhé navlněné vlasy a držíme se toho jako přes kopírák. Každý chce mít něco konkrétního, až jsou najednou všichni stejní.

Zmínila jste, že mulet, který u nás popularizoval Jaromír Jágr, je znovu trendy.
Je. Ale pokaždé se trend jistým způsobem modernizuje a posune se tak, že je to malinko jinak. Pravda je, že tento typ střihu se dnes nosí. Když to padne na úrodnou půdu a žena v tom vypadá dobře, tak proč ne? Já mám ráda odvážné lidi.

Na fotografie vlasové proměny redaktorky magazínu Lifee.cz Veroniky Novákové u kadeřnice celebrit Petry Vavruškové se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články