Karolína (38): Vánoce se pro mě každý rok mění v závody. Chci totiž, aby děti měly na svátky hezké vzpomínky

unavená, vyčerpaná
Zdroj: Freepik

Ideální a dokonalé Vánoce, to je sen většiny matek. Chtějí, aby si den děti užily a později v dospělosti měly krásné vzpomínky. Ale je to vůbec v lidských silách? Karolína má každý rok z Vánoc úzkosti a deprese. Klade si na sebe moc velké nároky.

Natálie Volfová
Natálie Volfová 23. 12. 2023 07:00

Svoji rodinu miluji, za své dvě děti bych dala život. Mladší Hanička (6) a starší Tomáš (8) jsou pro mě celým světem. Navíc mám úžasného manžela Michala (40), který mi ve všem pomáhá. Někdy je to ale náročné a já bych nejraději někam utekla. Největší tlak cítím před Vánoci.

Něco jako svátky klidu a míru neznám

Právě Vánoce jsou pro mě velkým strašákem. Místo svátků klidu a míru se z nich stalo něco, co nenávidím. Přitom jsem od dětství Vánoce milovala. Užívala jsem si advent a moc se těšila na dárky pod stromečkem. Teď, když jsem dospělá a připravuji Vánoce pro děti, chci, aby byly perfektní a děti si z nich odnesly stejné pocity, jaké jsem měla já jako malá.

A právě tím si hodně komplikuji život. Dokonale nazdobený a uklizený byt, pečení cukroví a balení dárků, to je jen malý výčet toho, co musím jako matka stihnout. Přitom ještě zvládnout obvyklé domácí práce a zaměstnání. Je to někdy opravdu na zbláznění. A mně je z toho opravdu zle.

Je toho opravdu hodně

Nepomáhají tomu ani sociální sítě. Každý se na nich prezentuje, jak si vánoční atmosféru užívá, perfektní vánoční výzdoba, vkusný stromeček a pečení cukroví s dětmi. A proto, když se snažím je dostihnout, aby si děti nemyslely, že je o něco připravuji, jsem na hraně kolapsu.

Můj muž se mi snaží pomáhat, ale sám má na to jiný názor. „Měla bys trochu zvolnit. Myslím, že si děti Vánoce užijí, přestože budou špinavá okna a jen dva druhy cukroví,“ řekl mi. A já se musela nad jeho slovy vážně zamyslet. „Přeháním to?“ znělo mi hlavou.

Tlak okolí je strašně zavazující

Co když ano? Co když se marně honím za perfektními Vánocemi, a přitom zapomínám na to, že bych hlavně měla trávit čas s dětmi. Když ten tlak, který na vás vyvíjí okolí, je opravdu nepříjemný. S maminkami ve škole se předháníte, kdo dřív napeče a děti jsou pak smutné, když něco mají později než ostatní.

Je toho opravdu na jednoho člověka hodně. Snažím se, aby měly děti krásné vzpomínky, ale sama si je nevytvářím. Potřebovala bych se zbavit toho tlaku okolí, aby všechno bylo perfektní a instagramově dokonalé. Proto se těším, aby tenhle shon byl už za námi. Třeba příští rok bude jiný, budu si to moc přát.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články