Královna voodoo Marie Laveau: Její hrobku navštíví ročně 200 tisíc lidí, prý pomáhá i po smrti

Marie Laveau a její hrobka
Zdroj: Wikimedia Commons, E. W. Kemble, Public domain, Michael Homan, CC BY-SA 2.0/koláž Lifee.cz

Hrobku voodoo královny Marie Laveau na hřbitově St.Louis v New Orleans navštíví ročně tisíce turistů. Ve své době byla považována za vůdkyni komunity, léčitelku a přední představitelku tohoto haitského náboženství. Provozovala také kosmetický salon, díky čemuž se mohla seznámit s tamní smetánkou. Proč je ale její hrob v současné době soustavně cílem vandalismu?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 10. 2024 11:00

Dle historických záznamů se Marie Laveau narodila 10. září 1801 ve francouzské čtvrti New Orleans. Ačkoli je Mariin původ do značné míry sporný, historici se domnívají, že byla dcerou Marguerite D'Arcantel, svobodné ženy afrického původu, a Charlese Laveau, syna významného kreolského politika. Jiné teorie naznačují, že jejím otcem byl ve skutečnosti Charles Laveaux, svobodný černoch.

Voodoo královna, která pomáhala lidem

Na počátku srpna roku 1819 se Laveau provdala za kreolského muže z Haiti jménem Jacques Paris. Měli spolu dvě děti, které se však nedožily dospělosti. Samotný Paris zemřel na počátku dvacátých let devatenáctého století. Laveau se později začala stýkat s Francouzem Jeanem Louisem Christopherem Duminem de Galapionem. Zůstala s ním až do jeho smrti. Předtím mu ještě stihla porodit sedm dětí. Celá rodina by měla odpočívat v její hrobce.

Přestože byla váženou členkou katolické komunity, během jejího života se začalo povídat, že praktikuje voodoo. Zdá se ale, že se soustředila výhradně na výrobu ochranných duchovních předmětů. V salonu zase klientkám radila, jak vyřešit rodinné spory, manželské krize i finanční potíže. Není tak divu, že jí město po její smrti 15. června 1881, připravilo okázalý pohřeb.

Místo skutečného hrobu Marie Laveau není jisté

Ačkoli nikdo nemůže s jistotou říci, kde je královna voodoo přesně pohřbena, záznamy naznačují, že hrobka Marie Laveau se nachází v rodinné kryptě Glapionů na hřbitově St. Louis č. 1, nejstarším hřbitově v New Orleans. Právě tam se její "oddaní" každý rok shromažďují a zanechávají obětiny (alkohol, květiny, korálky, jídlo), aby se jim dostalo požehnání.

Na dveře hrobky vyrývají tři malé křížky a trikrat na ně zaklepou. Někdo totiž rozhlásil, že pokud na hrob nakreslíte tři křížky, třikrát se otočíte, zaklepete na kámen a vykřiknete své přání, Laveau vám ho splní. V roce 2013 se ale začal tento zvyk posunovat směrem k vandalství...

Hřbitov jako cíl vandalů, kam můžete jen s průvodcem

Zaměstnanci hřbitova jednoho dne v roce 2013 po příchodu do práce zjistili, že je hrob Laveau natřený růžovou barvou. Kryptu bylo nutné obnovit, a tak se arcidiecéze New Orleans spojila s neziskovou organizací Save Our Cemeteries. Vše se tak vrátilo do původního stavu následující rok.

Od čerstvě omítnutého hrobu měla návštěvníky držet varovná páska. Pak se celá obalila do plastové fólie, ale ani to nepomohlo. Vandalismus se natolik vymkl kontrole, že byl hřbitov pro veřejnost uzavřen. Dnes tam lze vstoupit pouze s oficiálním průvodcem. Ale ani tato opatření neodradí 200 tisíc turistů, kteří její hrobku ročně navštíví.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marie Laveau
Allthatsinteresting.com: Inside The History Of Voodoo Queen Marie Laveau's Tomb - And Why It's Constantly Vandalized

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Související články

Další články