Voodoo není minulost: Kdo byl a je baron Samedi a jak s ním komunikovat

baron Samedi
Zdroj: Wikimedia Commons, Midjourney‎ AI; prompted and modified by Triton, CC BY-SA 4.0

Je to postava z plakátu. Muž, který čeká na konci tunelu. Ten, který rozhoduje o tom, kdo bude žít a kdo zemře. Je to baron Samedi, vůdce mrtvých a spirituální průvodce podsvětím.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 12. 2023 16:00

V haitském náboženství voodoo baron odvádí do podsvětí duše mrtvých. Nejde však o tak hrozivou entitu, jakou je třeba naše klasická Smrtka. Je to vlastně takový zdvořilý podvodník, který si libuje v různých nekalostech, miluje kouření, pití a různé obscénnosti. Ač je nositelem smrti, může člověka zachránit. Jen se musí vědět, čím ho podplatit.

Tradice haitského voodoo v jiném světle

Haitské náboženství voodoo je často spojováno s černou magií a pověrami. Ve skutečnosti ale funguje na stejném principu jako většina dalších náboženství – nabízí útěchu v nejistých časech. Objevují se v něm vlivy římského katolicismu, díky kolonizátorům a africké náboženské tradice. Voodoo vzniklo jako reakce na děsivé období obchodů s otroky na ostrově Hispaniola. Pro mnohé se tento směr stal zdrojem naděje a síly tváří v tvář útlaku. Francouzští kolonizátoři se ale snažili voodoo téměř ihned potlačit, viděli v něm potencionální hrozbu.

Ale i přes veškeré snahy o vymýcení, voodoo stále existuje. Odhaduje se, že ho provozuje více než polovina Haiťanů. Jeho náplní je uctívání předků a komunikace s duchy pomocí transu. Na samém vrcholku hierarchie má být jakýsi nepoznaný bůh. Vzhledem k tomu, že je tato entita nedosažitelná, snaží se věřící spojit s "podřízenými" duchy, mezi které patří i baron Samedi.

Kdo je baron Samedi?

Baron Samedi je především strážcem podsvětí. Lidé se s ním setkávají v poslední chvíli svého života. Baron jim pak prý vykope hrob. A když se duše odpojí od těla, pozdraví ji a odvede do posmrtného života.

Má tak specifický vzhled, že by ho jistě nikdo nepřehlédl. Na většině vyobrazení má na obličeji namalovanou černobílými barvami lebku. Na hlavě má cylindr, který doplňuje černý frak. Nosí tmavé brýle, kouří doutník a popíjí typický rum kořeněné chuti. Tento speciální nápoj sdílí se svou ženou Maman Brigitte, která je ochránkyní náhrobků a mrtvých. Rum je navíc domácí výroby a je v něm naloženo 21 extra pálivých chilli papriček. Žádná jiná bytost by ho prý nezvládla vypít.

Kromě neobvyklého alkoholu a kvalitního pokouření miluje baron dobré jídlo a ženy. Ty obzvláště rád pronásleduje. A kdo bere život příliš vážně, toho svým typickým nosovým hlasem velmi rád zesměšní.

Baronova role ve voodoo

Baron Samedi je vůdcem rodiny Gede, která představuje smrt a plodnost. Symbolizují ho rakve, kostry a černé kříže. Jakožto hlavní duch mrtvých střeží závoj mezi životem a smrtí, vítá nové duše v podsvětí a rozhoduje o tom, kdo bude žít a kdo ne. Říká se také, že umí zlomit kletby a vyléčit smrtelníky z jakékoli nemoci, pokud shledá, že jsou toho hodni.

Ti, kdo ho chtějí přivolat, mu mohou nabídnout silnou černou kávu, alkohol či doutníky. Nepohrdne ani černým kohoutem, kozou anebo praženými arašídy. Pokud budete žádat o pomoc pro své dítě, máte u něho malé plus. Má rád děti a dává přednost tomu, aby před posmrtným životem prožily ten pozemský naplno.

Baron Samedi umožňuje taktéž spojení s mrtvými rodinnými příslušníky a dbá prý na to, aby mrtvoly dobře tlely a nestaly se z nich zombie. Za tyto služby ale očekává odměnu. A aby toho nebylo málo, můžeme si pro přivolání vybrat ze tří možností. Samedi je totiž zobrazen právě ve třech identitách.

Baron La Croix je zdvořilý a sofistikovaný. Na smrt nahlíží spíše z filozofického hlediska a připomíná lidem, že by si hlavně měli užívat radosti života. Druhý je baron Cimetiere. Potrpí si na luxus, jeho služby jsou tak velmi drahé. A konečně baron Criminel. Je považován za prvního vraha, který byl odsouzen k trestu smrti. Lidé ho vzývají, když touží po oprávněné pomstě. Když někoho Criminel posedne, dotyčný začne hovořit vulgárně, plivat na kolemjdoucí a ohrožovat je nožem.

Ač je třetí identita Samediho děsivá, objevuje se jeho postava i v popkultuře. Vidět jsme ho mohli v seriálech American Gods či American Horror Story.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Baron Samedi
Allthatsinteresting.com: Baron Samedi, The Charming Yet Terrifying Master Of The Dead From Haitian Voodoo Lore

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články