Lubomír (34): Manželce přijde, že toho dělám doma málo. Přitom vařím, uklízím a ještě chodím do práce

Rodinné příběhy: Manželce přijde, že toho dělám doma málo. Přitom vařím, uklízím a ještě chodím do práce
Zdroj: Freepik

Kdo v domácnosti pracuje nejvíc? Většinou jsou to ženy, které častěji vaří, uklízí nebo perou než muži. Lubomír si myslí, že toho dělá v domácnosti víc než dost. Jeho manželka je ale přesvědčená o opaku a dává mu to patřičně najevo.

Natálie Volfová
Natálie Volfová 01. 06. 2024 10:00

Jak funguje rozdělení domácích prací? To je otázka, která mě poslední dobou velmi trápí. Myslel jsem si, že to máme s manželkou Petrou (35) dobře nastavené. Za šest let manželství jsme nikdy nenašli problém. Poslední dobou ale Petra naznačuje, že chce, abych dělal víc.

Pracuji na plný úvazek a ještě makám doma

Je to těžko pochopitelné. Dělám na full time jako obchodník a snažím se po práci hned chodit domů. Nevysedávám s kamarády po hospodách, nemám žádné zájmy, které by mě každý týden držely mimo domov. Myslel jsem si, že dělám, co můžu, ale evidentně to nestačí. Petra je na rodičovské dovolené s naším nejmladším synem Matějem (3), starší syn Filip (7) chodí už do školy.

Takže Filip je přes týden ve škole a Matěj má na tři dopoledne domluvený program v dětské skupince. Proto jsem si myslel, že má Petra doma nějaký ten čas pro sebe, aspoň ty tři dopoledne. Doteď to fungovalo, ale najednou začala být manželka rozmrzelá. „Nejsem tvoje máma, ale tvoje partnerka,“ začala mi říkat, když jsem třeba někde nechal povalovat špinavé oblečení.

Manželka stále opakuje, že z ní dělám služku

S touhle větou mě už začíná štvát, slyším ji neustále. Copak se k ní chovám jako ke služce? Nemyslím si. Když přijdu z práce, ihned se začnu věnovat klukům, staršímu pomáhám s úkoly, s mladším si hraju. Když je potřeba, tak uvařím. Neštítím se žádné domácí práce, když je špína, vysaju nebo umyju podlahu.

Zdá se, že Petře to není dost. Nevím, co by si přála, abych dělal víc. Pracuji na plný úvazek, jsem devět hodin v práci a po příchodu domů se od mě očekává, že zase budu pracovat. Chápu, že Petra je po celém dni s dětmi unavená a chce vystřídat, ale nemám na to taky nárok?

Nejradši bych byl, kdyby se role obrátily

Myslím, že ano. Místo toho jen slýchávám, jak z ní dělám služku, jak za mě musí všechno dělat a že si nevážím času s rodinou. Jsem z toho naštvaný a další interakce s Petrou se mi protiví. Nechápu, proč se mnou je. Vždyť přece musí vidět, že dělám, co můžu.

Přesto je to málo a dostávám od ní každý den sodu. Rád bych viděl, jak by to zvládala, kdybychom si vyměnili role. Ona by chodila od 7 do 16 do práce a já měl tři dopoledne volná a jinak se staral o děti. Myslím, že by brzy změnila názor.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články