Manželka Václava Kopty o tom, jak se dali před 41 lety dohromady: Začalo to naší profesorkou na piano, říká Simona Vrbická

Manželka Václava Kopty o tom, jak se dali před 41 lety dohromady: Za všechno může naše profesorka na piano, říká Simona Vrbická
Zdroj: Herminapress
Simona Vrbická a Václav Kopta s fenkou Barunkou, která patří mezi nejnovější přírůstky v rodině.Václav Kopta a Simona Vrbická spolu žijí čtyřicet let.Václav Kopta a Simona Vrbická na letošním předávání cen Český lev.Herečka Simona Vrbická říká, že za její hereckou kariéru defacto může její manžel.+ 8 fotek+ 9 fotek

Herečka Simona Vrbická (58) žije po boku herce Václava Kopty (58) krásných 41 let a mají spolu dvě dcery, Janu (22) a Františku (26). V rozhovoru pro magazín Lifee.cz teď Simona popisuje, jak vypadá život v umělecké rodině, ve které dcery vyznávají pescetariánství, Václav masotariánství a štěně labradora Barunka tajně užírá jahody na zahradě. Když mezi Simonou a Václavem poprvé přeskočila jiskra? A jak v manželství překonávají krize?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 14. 06. 2024 12:00

Manželka Václava Kopty, herečka Simona Vrbická (58), prožívá po boku herce a moderátora spokojený život, byť nezastírá občasná mračna a krize - to k dlouhodobému vztahu patří. V nedávném rozhovoru pro Lifee to ostatně potvrdil samotný Kopta. "Myslím si, že i ty krize jsou tu od toho, aby čeřily vzduch. Je to stejné, jako když máte parné letní dny a přijde pořádná bouřka. Panečku, jak se nám všem potom hezky spí a dobře dýchá!" vysvětloval populární moderátor, jak doma udržet domácí pohodu. Manželé teď zažívají svěží vítr také díky novému rodinnému přírůstku, fence Barunce, která kraluje jejich udržované zahradě. Posvíceno má hlavně na jahody...

My jsme s paní Simonou Vrbickou měli možnost hovořit na křtu nejnovější knihy Haliny Pawlowské, která patří do úzkého okruhu jejich přátel.

Doporučené video: Rozhovor s dcerou Václava Kopty, Janou

Václav Kopta je čtyřicet let zamilovaný

Paní Vrbická, co vás a vašeho muže pojí s Halinou Pawlowskou?
My jsme se s Halinou seznámily ještě dřív než s mým mužem. Točily jsme spolu také jeden seriál, Doktoři z Počátků, to už bude deset let. Mého muže jsem díky ní přivedla k psaní – psal si do šuplíku. Tohle jsem říkala Halině a ji to zajímalo: „Tak mi to přines, já si to přečtu.“ Občas některé autory doporučí. Byla nadšená! Bohužel byl Vašek v té době hodně zaneprázdněný a trvalo mu další tři roky, než dopsal další povídky a vydal tu svoji první knížku.

Setkáváme se na křtu její nové knihy „… a přeskočila jiskra“.
Jsem ráda, že jsme na křtu dva, protože dostaneme dvě knížky. Jednu si přečtu já a druhou moje maminka, které v lednu bylo devadesát let.

Kdy přeskočila jiskra mezi vámi a vaším manželem? Tuším, že je to čtyřicet let.
Ano, byl to rok 1983, je to opravdu dávno. Samozřejmě, že jsme si prošli nějakými krizemi, ale teď sklízíme plody toho, že jsme to všechno ustáli a že jsme spolu tak dlouho vydrželi. Uklidnili jsme se a pracujeme společně, jezdíme s divadelním přestavením a hrozně nás to baví. Stáří, to nás teprve čeká.

Zpátky k té jiskře. Jak to proběhlo?
Začali jsme spolu chodit v sedmnácti na škole, jsme spolužáci. Jiskra přeskočila až ve třetím ročníku.

Čím vás zaujal? A dobývala jste vy, nebo on vás?
Bylo to tak, že jsme vzdušnou čarou bydleli jen asi kilometr od sebe. Chodili jsme každý na jinou základní školu, já jsem se hlásila z osmé třídy, Vašek z deváté, ale měli jsme stejnou profesorku na piano. Ta mi řekla, že k ní chodí Vašek Kopta a připravuje se na zkoušky na konzervatoř – že bych to měla taky zkusit. Dokonce se ho zeptala, jestli by mě jeho učitelka mohla připravit. Nakonec mi sehnala pěvce z Národního divadla, který mě na zkoušky připravil. A s Vaškem jsme se tak sešli v prvním ročníku. Jsem z doktorské rodiny, ale to, že dělám herectví, je celé díky Vaškovi. Když mi vyčítá, že jsem herečkou, tak mu opáčím, že za to stejně může on.

Dcery Václava Kopty jsou pescetariánky

Měli jsme na Lifee rozhovor s vaší dcerou Janou, ale také s vaším mužem. Vždy se hovor stočil k vegetariánství a oba na to mají překvapivě jiný názor.
To je pravda. Můj muž je masotarián. Já mít maso nemusím, ale jím ho. Díky dcerám, které maso nejí deset let, od puberty – jsou mladé, ale mají výdrž. Janina, která je mladší, nejí maso snad od dětství. Naštěstí si dají alespoň rybu. Mořské potvory jíme celá rodina a já jsem ráda, že je můžu vařit. Zeleninová jídla mi také chutnají. S manželem si potom zajdeme do restaurace dát nějaké to maso. Nemusím to mít denně, dám si maso maximálně dvakrát týdně.

Nezlobí vás manžel buřty a klobásami?
Ne, tohle on si vyřeší sám. Zrovna nedávno jsem to s maminkou porušila a malého buřtíka na grilu jsem si dala, ale jinak to nemusím. Nevyhledávám uzeniny, mám je asi dvakrát do roka.

Nemůžu se nezeptat na úspěchy vaší dcery Jany, která aktuálně exceluje v muzikálu Troja.
Včera hrála poslední představení sezóny, odcházela z domu a už byla namalovaná. Je moc šikovná, je to její volba. Od malička chtěla zpívat a chtěla by hlavně zpívat sólově. Vydala už nějakou svoji muziku v angličtině, teď se rozhodla, že by chtěla oslovit i české publikum. Starší dcera aktuálně dokončuje na VOŠce textařinu a scenáristiku, tak to holky spojily. Nevím, jak se to bude ubírat dál, ale přála bych jí to, protože zpívá moc hezky. V téhle branži je těžké se uplatnit a řekla bych, že je to horší než v herectví. Já na to nemám povahu a říkám si, že kdybych byla dnes mladá, tak nevím, jestli bych obstála. Tenkrát nás tolik nebylo a školy nechrlily tolik talentů, nebylo tolik možností a seriálů.

A hlavně sociální sítě.
To jde úplně mimo mě, to má můj muž. Jsem na Instagramu jen ve chvíli, kdy mě vyfotí. Považuji se za voyera na Facebooku, nepřispívám a jen sleduji, co dělají moji kamarádi. Tohle jsem prošvihla.

Na zahradě máme škodnou, jmenuje se Barunka

Pojďme k vaší zahradě. Slyšela jsem úžasnou historku o tom, jak váš muž sestavoval na zahradě sprchu.
Jsme rozdílné povahy. Já jsem váha a všechno zvažuji – než něco koupím. Můj muž to musí okamžitě koupit a instalovat, všechno musí být hned. Ale potom se to většinou nepovede. Nechce se tím moc zdržovat, musí to být rychle. Naposledy mu vybouchla třeba ta sprcha. Teď už pochopil, že je občas dobré si na to někoho povolat.

Pěstujete na zahradě zeleninu, nebo je okrasná?
Máme zeleninu. Teď mám ty moderní vyvýšené záhony a jsem z nich nadšená. K tomu máme pětiměsíční štěně, Barunku. Začalo to tím, že sežrala všechny pampelišky na zahradě. Ty jsou zdravé, já si je dávám také do čaje, jen jsem nevěděla, že psi to mají podobně. Naše Barunka ale žere všechny vzrostlé květy. Od kamarádky jsem dostala vistárie a těšila jsem se z toho, jak budou na zahrádce krásné. Když byly všechny ohlodané a přistihla jsem ji při činu, dali jsme tam zábradlí. Poslední úlovek byl před pár dny – krásné červené jahody, které zmizely během pěti minut.

Co to je za plemeno?
Velmi žravé, labrador. Umí to bravurně, stopky zůstaly a sežrala jen ty červené jahůdky. Žije zdravě, je to naše bio fena.

Na fotografie Václava Kopty a jeho manželky, herečky Simony Vrbické, včetně fenky Barunky, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články