Margot Frank: Starší, "chytřejší a krásnější" sestra Anne. Její deník se nikdy nenašel

starší sestra Anne Frank, Margot
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

V deníkovém záznamu z října roku 1942 se můžeme dočíst, jak Anne Frank leží se svou sestrou Margot v posteli a povídají si o svých denících. Obě svolí k tomu, že si je vymění a přečtou. Zatímco ten od Anne válku přežil a stal se slavným dílem, ten Margotin se nadobro ztratil.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 07. 2024 16:00

Vzpomínky o Margot naštěstí udržovali při životě její přátelé a rodina. Povahu a osobnost Anne lze rozpoznat dle jejího deníku, u Margot se musíme spoléhat pouze na vyprávění. Toto je její příběh.

Margot, "chytrá" sestra Anne Frank

Margot se narodila 16. února 1926 ve Frankfurtu jako první dítě Otty a Edith Frankových. Měla být vždy dokonale upravená, pečlivá a nadaná. Její první vysvědčení ji chválilo jako velmi učenlivou. O tři roky později se narodila Anne. Jejich povahy byly zcela odlišné. Anne byla živější, rozverná. Margot zase tišší. Jejích životy se ale s příchodem nacismu zcela změnily.

Rodiče - vyděšeni Hitlerem a zhoršující se ekonomickou situací - se rozhodli zemi opustit. Přestěhovali se do holandského Amsterodamu. Margot tam nastoupila na školu, kde i přes handicap neznalosti jazyka, se velmi rychle adaptovala. Našla si také kamarády a začala se věnovat tenisu a veslování. S nacistickou invazí do Polska v roce 1939 se ale začala obávat, že další na řadě může být Nizozemsko. Byla to prorocká vize. Její život už nebude nikdy jako dřív.

Skrývání rodiny Frankových

Život holandských Židů se pod nacistickou nadvládou značně omezil. Anne a Margot musely začít chodit na čistě židovskou školu. Dne 5. července 1942 obdržela Margot předvolání k "pracovní povinnosti v Německu". Její rodina ji tam samozřejmě nepustila. Rozhodli se raději skrývat.

Přestěhovali se do tajné přístavby za Ottovou kanceláří na Prinsengracht 263, kde rodina strávila dlouhé dva roky spolu s dalšími čtyřmi lidmi. Anne, která pár týdnů předtím dostala ke třináctinám diář, začala zaznamenávat své pocity a zkušenosti s novým stylem života, včetně vztahu se starší sestrou, jenž byl někdy dobrý a jindy zase špatný. V jednom příspěvku Margot označí za "slabošku a velmi pasivní". Vadí jí také, že otec preferuje právě ji. Je prý "nejchytřejší, nejlaskavější, nejhezčí a nejlepší."

Život v přístavbě nebyl pro dvě dospívající dívky nijak snadný. Anne si v jednu chvíli začala budovat vztah s Peterem van Pelsem, který se tam také ukrýval. Zprvu myslela, že bude Margot žárlit, ta ji ale naopak uklidnila, že jí to přeje, neboť "zde přicházejí o spoustu věcí". Tím se jejích vztah zlepšil. Už nebrala Anne jako malé dítě, ale sobě rovného sourozence. Na počátku srpna 1944 ale nastala další změna. Celá rodina byla zatčena. Někdo je udal.

Smrt Margot a Anne v Bergen-Belsenu

Margot a Anne byly od své matky odděleny v Březince a poslány do Bergen-Belsenu na severu Německa. Bývalá spolužačka Anne, Nanette Konig, v roce 2017 zavzpomínala, že tento tábor byl peklem, kde lidé nebyli okamžitě vyhlazeni, ale umírali pomalu na hlad, úplavici, tyfus, nachlazení, vyčerpání, bití a mučení.

Anne s Margot spaly ve stanu na slaměných matracích, které byly domovem vší. Obě pak zemřely na počátku roku 1945. Margot bylo 18 nebo 19, Anne 15. O několik týdnů později tábor osvobodili britští vojáci. Margotin deník se nikdy nenašel, ale jak usoudili její známí a rodina, kvůli introvertní povaze by ani nechtěla sdílet své myšlenky s okolním světem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Margot Frank
Allthatsinteresting.com: The Forgotten Story Of Margot Frank, Anne Frank's Brilliant Older Sister Who Also Kept a Diary

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články