Příběh Lilith: Údajně první Adamova manželka, která musela opustit ráj kvůli tomu, že se odmítla podřídit svému muži

Lilith
Zdroj: Wikimedia Commons, Dante Gabriel Rossetti, CC BY-SA 3.0

Lilith je mystériem pro spoustu badatelů. Lze ji počítat jako další biblickou postavu? A byla skutečně první Adamovou ženou? Ať už to bylo jakkoli, nelze popřít fakt, že je její jméno součástí mnoha starověkých textů.

Kamil Šivák
Kamil Šivák21. 09. 2023 16:00

Některé hebrejské texty uvádějí, že Lilith měla být stvořena z prachu země jako Adam. Tím by se odlišovala od Evy, která měla vzniknout z Adamova žebra. Navíc nebyla v rajské zahradě podvedena hadem. Povahově se řadila mezi nezávislé osoby, které ví, co chtějí.

Noční bytost

Samotné jméno Lilith je odvozeno od hebrejského slova "lilitu", což v překladu znamená noční tvor či bytost. A právě tento původ slova a Lilithina povaha, kterou nešlo jen tak lehce zlomit, vedla některé učence k tomu, že k její osobě přiřadili negativní atributy. Ostatně tehdy nebylo moc "in" nepříjímat tradiční podřízenou roli manželky.

Lilith a rajská zahrada

V moderních verzích Bible byste o Lilith nenašli jedinou zmínku. Pověsti o jejím životě byly hlavně součástí židovského folklóru. Právě v těchto alternativních zdrojích je popisována jako první Adamova manželka. Jenomže jak mohl fungovat jejich vztah, když se odmítala podřídit společenským dogmatům?

Nijak. Podle některých verzí musela opustit ráj, jindy zase odešla sama. Jejich manželství mělo být plné hádek. Tím, že od Adama odešla, se vydala na cestu sebepoznání a nezávislosti. Jinými slovy, šlo o akt vzdoru proti mužské nadvládě.

Lilith jako démon

Není tak divu, že se "revolucionářka" Lilith začala později v mezopotámských a babylonských mytologiích spojovat s temnými bytostmi a démony. Neplnila tradiční společenská očekávání, tudíž byla považována za špatnou. Co se jí ale stalo po odchodu z ráje?

Prý se z ní stal věčně putující duch, jenž navždy hledá svou vlastní cestu mimo hranice Edenu. Jiné zdroje uvádějí, že se z ní měla stát jakási verze sukuba, který v noci vysává z mužů energii. Je také prý možné, že se dala dohromady s archandělem Samaelem, s nímž zplodila všemožné démony.

V pozdější době se ale stala hlavně feministickým vzorem. Nezlomná, svéhlavá a bojující proti nadvládě mužů. V tomto konkrétním případě proti Adamovi. Snad právě proto se z ní také stala ochránkyně všech rodících žen. Jak je tedy vidno, nelze její postavu spojovat pouze s negativní, temnou stranou.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Lilith
Historicmysteries.com: Lilith – The Woman Adam Married Before Eve

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články