Zatčení Anne Frankové: Policie si pro její rodinu přišla po 761 dnech. Plynové komoře se vyhnula jen díky narozeninám

Zatčení Anne Frankové: Policie si pro její rodinu přišla po 761 dnech. Plynové komoře se vyhnula jen díky narozeninám
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Datum 4. srpna 1944 znamenalo pro Anne Frankovou velkou změnu v životě, a bohužel nešlo o nic pozitivního. Nacisté ten den objevili úkryt její rodiny a zatkli je spolu s dalšími lidmi, kteří se schovávali v zadním traktu kancelářské budovy. Jak to celé probíhalo podle rekonstrukce zveřejněné na webu annefrank.org?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 04. 08. 2024 11:00

Onen pátek byl v Amsterdamu teplý a slunečný den. Pro skupinku lidí, kteří se ukrývali před Hitlerovými poskoky, to byl 761. den co nespatřili denní světlo.

Pod vedením Karla Silberbauera

Mezi půl jedenáctou a jedenáctou dopoledne se v budově na Prinsengracht 263 objevili příslušníci Ordnungspolizei, dle barvy uniforem přezdívaní jako Zelená policie, v čele s SS Hauptscharführerem Karlem Silberbauerem. Ihned oslovili zaměstnance skladu Williama van Maarena s tím, kdo by se jim mohl věnovat. Odkázal je do prvního patra, kde sídlili lidé pracující v kanceláři. On sám neměl tušení, že se v budově ukrývají nějací lidé.

Jednou ze zaměstnankyň na prvním patře byla Miep Gies (během razie se jí podařilo zachránit deník Anne). Ta po válce řekla, že na ni mířil jakýsi muž revolverem, zbytek vešel do kanceláře ředitele Victora Kuglera, kterému přikázali, aby je vzal na prohlídku nemovitosti.

Pokud jde jen o domovní prohlídku...

Přesně nad tím v ten okamžik Kugler přemýšlel. Doufal, že vše brzy skončí. Jenže neskončilo. V druhém patře policisté objevili tajný úkryt. Všichni byli zaskočeni. Zvládli jen stát s rukama nad hlavou. Dva roky žili v neustálém strachu z odhalení, které nakonec přišlo. Každý musel okamžitě odevzdat cennosti. Velitel pro tyto účely vzal kufřík Anne, jehož obsah vysypal na zem. A právě tehdy její deník vypadl na dřevěnou podlahu, ze které ho pak zvedla Miep Gies.

Po dvou hodinách nastal čas na odchod. Zatčení nastoupili do policejní dodávky. Následně byli převezeni do budovy SD na Euterpestraat. Zavřeli je do velké místnosti, odkud pak byli jeden po druhém, vedeni k výslechu.

Smrt Anne Frankové v koncentračním táboře

Všichni obyvatelé skrýše byli nejprve převezeni do tranzitního tábora Westerbork, třetího září pak putovali do nechvalně proslulé Osvětimi. Tam byli muži odděleni od žen. Děti pod patnáct let byly poslány do plynových komor. Anne měla patnáctiny před třemi měsíci, selekci tedy přežila. Spolu s ostatními ženami se musela vysvléci do naha a podrobit se dezinfekci. Oholili jí hlavu a vytetovali číslo. Brzy onemocněla svrabem.

Na počátku roku 1945 propukla v Osvětimi epidemie tyfu. Sestra Anne, Margot, byla tak slabá, že se zabila pádem z postele. O pár dní později zemřela i Anne.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Anne Frank
Annefrank.org: Reconstruction - the arrest of the people in hiding

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Související články

Další články