Martina (44): Dcera mi sdělila, že je nebinární. Musím o ní mluvit ve středním rodě a smířit se s tím, že nebudu babičkou

Příběhy ze života dětí: Dcera mi sdělila, že je nebinární. Musím o ní mluvit ve středním rodě a smířit se s tím, že nebudu babičkou
Zdroj: Pexels

Martině se narodila dcera Denisa před 19 lety. Jako malá ráda nosila růžové šaty a mašle ve vlasech. Před rokem nicméně Martině oznámila, že je nebinární. Martina se to už rok snaží pochopit, ale je to nad její síly.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 25. 06. 2024 11:30

Ráno mi volala dcera, že přijede odpoledne na návštěvu a potřebuje se mnou něco probrat. První, co mi prolétlo hlavou, bylo, že má nějakou vážnou známost a chce to se mnou probrat.

Dcera mi vysvětlila, že je agender člověk

Když dorazila, sedly jsme si na gauč a ona spustila: "Mami, asi to pro tebe bude těžké přijmout, ale chci ti říct, že jsem celý život cítila, že je se mnou něco divně. A konečně jsem se našla. Jsem agender člověk." Nechápavě jsem na ni koukala: "Denisko, já ti nerozumím. Co je to agender člověk?"

Dcera mi vysvětlila, že sice má ženské pohlavní znaky, ale necítí se být ženou. A necítí se ani jako muž. Je přesvědčená, že je nebinární. Konkrétně agender člověk. Někdo, kdo se necítí jako žena ani jako muž. "A já si myslela, že chceš se mnou konečně probrat nějakého přítele," smutně jsem pronesla. Dcera mlčela a pak z ní vypadlo, že neví, zda je schopna mít s někým vztah.

Začínám si zvykat, že o dceři mluvím ve středním rodě

Od té doby uplynul rok. Rok plný bolesti. Deniska si přeje, abych ji neoslovovala jejím křestním jménem. Vybírá si jméno nové, neutrální a potom provede změnu na matrice. Po mně požaduje, abych o ní mluvila ve středním rodě. Například: "Ono dnes přijde na návštěvu."

Dcera změnila i vizáž. Má napletené dlouhé dredy, obarvené na černo. Obličej si pudruje nabílo a nosí beztvaré oblečení. Vůbec jsem netušila, že když po maturitě začala bydlet v podnájmu s partou lidí, bude to na ni mít tak negativní vliv. Jsem přesvědčená, že mladá generace je ztracená. Podstatná část mladých se chce odlišovat. Chtějí být extravagantní. Muži si barví nehty, nosí sukně a malují se. Holky zase chodí v oblečení pro muže. Je spoustu mladých, kteří jsou bisexuální a experimentují.

Doufám, že je to jen nějaké období

Mám pocit, jako bych ztratila dceru. Vždyť jsem porodila holčičku! Celé dětství se ráda parádila. Nikdy neměla žádné problémy, měly jsme k sobě blízko. Cestovaly jsme a trávily čas společně. Po škole se odstěhovala a během krátké doby jsem přišla o dceru. Zůstalo mi nebinární dítě, které vyžaduje mluvu jako z vesmíru. "Ono se přišlo podívat na matku," vyprávěla jsem například a dávala si pozor, abych mluvila správně.

Jinak se dcera naštve, že ji nerespektuji. Pak mi povídá o práci. Dělá v jednom baru a pohybuje se v komunitě lidí, kteří jsou jako ona. Trochu mě uklidňuje, že na to není sama. Já ji úplně nejsem schopna pochopit. Pro mě je to prostě dcera. Dokonce doufám, že je to jen nějaké období, které odezní. Ale jestli to takto má být, tak ať je moje Deniska alespoň mezi svými. Pořád jsem její máma. Ale před rokem mi skončil bezstarostný život. Neumím se s tím vypořádat a přijmout dceřinu identitu. Kdyby byla lesba, pochopím to snáz. To je mi bližší než její nebinární duše.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články