Michaela (44): Po letech jsem se rozhodla něco udělat se svou obezitou. V ordinaci na mě čekalo překvapení

Vtipné příběhy ze života: Po letech jsem se rozhodla něco udělat se svou obezitou. V ordinaci na mě čekalo překvapení
Zdroj: Freepik

Michaela byla už od základky baculatá. Pak porodila dvě děti a sedavý způsob života s absencí pohybu se na ní nezdravě podepsal. Je morbidně obézní. Svůj zdravotní problém chtěla řešit prostřednictvím odborníka na výživu a objednala se do obezitologické ambulance.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 20. 06. 2024 10:00

Nikdy jsem nepociťovala, že by mě obezita nějak omezovala. Jasně, nejsem sportovec, ale na běžné aktivity jsem stačila. Klidně jsem i při svých 130 kilech chodila po horách nebo jezdila na kole.

Nadváha mi dlouho nevadila

Na své tělo jsem zvyklá. S manželem jsme dvacet let a evidentně se mu líbím. Má kila neřeší a máme aktivní sexuální život. Kdyby chtěl, abych byla štíhlejší, nekupoval by mi pro radost cestou z práce zmrzlinu. Nicméně přiznávám, že čím jsem starší, tím víc pociťuji, že nosím pěknou zátěž. Občas mě bolí kolena a jsem unavená. Lépe se cítím v zimě, kdy je chladněji. V létě dostávám zabrat.

A to nemluvím o omezeném výběru oblečení. Poslední dobou si začínám všímat štíhlých žen. Mám pocit, že těm sluší vše. Já prolezu celý obchod, a nic neseženu. A když už se do něčeho dostanu, tak se v tom většinou necítím. Je pravdou, že se snažím chodit hezky oblečená a většinou si nechávám oblečení šít u švadleny. To je jistota, že se budu cítit dobře a zajistím si skvěle padnoucí oblečení. Ráno si vždy přivstanu a do práce odjíždím výrazně nalíčená a hezky učesaná. Při pohledu do zrcadla mě vždy napadne...tlustá, ale hezká.

Zdravotní problémy mě přiměly shodit

Nedávno mě vyděsilo, že jsem se necítila dobře. Vnímala jsem divný tlak na hrudi. Po dvou hodinách odpočinku se mi ulevilo, a tak jsem vysprchovala a šla spát už v šest večer. Než jsem usnula, přemýšlela jsem o sobě. Poprvé v životě jsem zatoužila být jiná. Možná štíhlejší, možná zdravější nebo jen hbitější. Tento můj pocit ve mně zrál pár týdnů, kdy jsem se potýkala s různými záležitostmi. Od nateklých kotníků přes malé kalhoty z minulého roku až po fiasko v posteli, kdy mi manžel masíroval špek pod prsem v domnění, že je to moje ňadro.

Začala jsem studovat na internetu zdravé stravování. Jenže jsem byla zmatená. Na Instagramu jsem sledovala mnoho výživových poradců, jenže každý radil něco jiného. A pro ně neudržitelného. Asi se nedokážu ihned vzdát veškerého nezdravého jídla. Nedokážu přestat jíst pečivo a cukr. Z klasické české kuchyně přeskočit ze dne na den na fitness jídelníček. Z počátečního nadšení jsem se cítila spíše ztracená. Líbily se mi moderní recepty ze sociálních sítí, obsahující převážně zeleninu a luštěniny. Jenže jak z toho poskládat vyvážený jídelníček? Až mě napadlo, že by mi mohl pomoci lékař, a objednala jsem se k obezitologovi.

V ordinaci seděl obéznější lékař než já

Konečně uběhly dva týdny a já vyrazila do ordinace. Byla jsem připravená jednat na rovinu a být maximálně upřímná. Nebudu nic zamlčovat. Vše řeknu popravdě. To, jak v noci vyjídám sladkosti, jak při vaření ochutnávám ve velkém, jak s manželem u televize zobeme chipsy a jak grilujeme krkovičku. Prostě lékaři bude jasné, že jsem tlustá z jídla a lenosti. A protože chci pomoci, postavím se k tomu čelem. Po půl hodině v čekárně se otevřely dveře a sestra mě zavolala do dovnitř. Málem jsem vyprskla smíchy.

Za stolem seděl lékař snad ještě obéznější než já. Evidentně to byl milovník jídla. On i já jsme teoreticky věděli, co kdy máme jíst. Ovoce dopoledne, zeleninu odpoledne, pozor na slazené nápoje a tak dále. A pravděpodobně jako já i tento člověk měl problém se slabou vůlí ohledně jídla. V jednom monologu jsem na sebe vše napráskala a v závěru ho požádala o radu. Vysvětlil mi zásady zdravé výživy. Upřímně mi moc novinek neřekl, ale mám alespoň nad sebou bič v podobě kontroly a sledování váhy. Doufám, že se mi podaří nějaké to kilo shodit. Zatím se týden držím a snažím se každý den alespoň hodinu rychle chodit po vesnici.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články