Nejslavnější prorok Nostradamus: Ve skutečnosti almanachy s proroctvími vydával jen pro peníze

Skutečný Nostradamus: Vyhodili ho z univerzity. V almanaších s proroctvími viděl dobrý byznys
Zdroj: Wikimedia Commons/César de Notre-Dame, Public Domain

Michel de Nostredame, dnes všemi známý jako Nostradamus, se proslavil svými přesnými předpověďmi budoucnosti. Jen s tím rozdílem, že například ve srovnání s věštbami Baby Vangy, jsou ty jeho více "zašifrované". Nicméně lidé je brali a berou vážně, neboť to byl sice nedostudovaný, ale i tak velmi vzdělaný lékárník, o jehož úsudku nebylo nutné pochybovat. Jaký byl ale jeho život?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 04. 2024 16:00

Je dobré ještě na úvod říci, že Nostradamus ve skutečnosti nepředpovídal konec světa. Velká část jeho práce byla pozměněna komerčními společnostmi, aby si díky tomu mohly vydělat další peníze.

Škola a inkvizice

Nostradamus studoval na lékařské fakultě, nebyl však schopen odpromovat, jelikož byl vyloučen ze studia poté, co se zjistilo, že předtím pracoval jako lékárník. To byla profese, kterou na univerzitě striktně zakázali. Dokument o přerušení studia je dodnes uložen v archivu školy v Montpellier.

O svůj život se bát nemusel. Proroctví ani astrologie nebyly v té době zločinem. Inkvizice mu tak dala pokoj. Nicméně pro psaní svých slavných čtyřverší se uváděl do meditačního stavu, který ho měl inspirovat právě k oněm slavným proroctvím. Luxus psát a nechodit do klasické práce si mohl dopřát kvůli tomu, že si vzal bohatou vdovu, s níž měl šest dětí. Ale ani ten fakt, že se stal věštcem nezměnil jeho víru. Stále byl oddaným katolíkem, který odmítal protestantskou reformu.

Nostradamovy almanachy 

První almanach s proroctvím sklidil velký úspěch a jelikož měl obchodního ducha, rozhodl se vydávat každý rok další díl. Někdy se mu ale podařilo napsat rovnou tři. Celkově se v nich nacházelo 6 338 různých předpovědí. Není divu, že se o něho začala zajímat i šlechta, která po něm chtěla horoskopy. To ho přivedlo na myšlenku vytvořit 1000 čtyřverší nedatovaných věšteb. Aby se ho ale nikdo neptal na možné vysvětlení, v rámci hesla když tomu nikdo nerozumí, musí to být správně, kombinoval cizí jazyky a vlastní styl syntaxe. Také si dával pozor na to, aby ho nikdo nenazýval prorokem. Dokonce měl říkat, že "není tak hloupý, aby o sobě prohlašoval, že je prorok".

Když se našla volná chvíle, věnoval se práci lékárníka. Měl však tak trochu problém s hygienickými podmínkami. Přesto se pokusil vytvořit z okvětních plátků růže pilulku, která měla lidi chránit před morem. Spoiler: nevyšlo to.

11. září podle Nostradama

A nakonec vyvrácení jednoho internetového mýtu. Dle nejnovějších zjištění neměl předpovědět ani teroristický útok z 11. září 2001. Zřejmě za to mohla souhra teorií online zpravodajství, televize a dalších médií, která umožnila šíření této informace, každopádně je zcela smyšlená.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Nostradamus
Factinate.com: Prophetic Facts About Nostradamus

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články