Ničitel i ochránce Pazuzu: Démon z Vymítače ďábla prý dokázal rozsévat zkázu, ale i ochránit těhotné ženy a jejich děti

démon Pazuzu
Zdroj: Wikimedia Commons, Zunkir, CC BY-SA 4.0

Pomalu a jistě se do kin blíží sequel klasického, a snad i nejděsivějšího, hororu všech dob – Vymítač ďábla. Tentokrát s podtitulkem Believer (Znamení víry). A stejně jako v roce 1973, i nyní bude ve filmu řádit démon Pazuzu. Nastala tak příhodná chvíle se tomuto stvoření podívat blíže na zoubek. Jaké pověsti o něm kolují v mezopotamském folkloru?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 08. 2023 16:00

Ve Vymítači ďábla se samotný Pazuzu ukáže jen několikrát, a to v záběru, jenž trvá tak maximálně dvě sekundy. Jinak se projevuje skrze nebohou dívku Regan. Ať tak či onak, zanechává v divácích hluboký, až děsivý dojem. A stejně strašidelný je i ve starověkých pověstech.

Pazuzu v mezopotamském náboženství

Ve starověkém asyrském a babylonském náboženství byl Pazuzu označován za krále větrných démonů, dvojsmyslnou zlou entitou, která přinášela hladomor a zkázu, avšak zároveň odháněla ostatní zlá stvoření. Stáří nejstaršího archeologického nálezu se datuje do osmého století před naším letopočtem. Soška byla objevena v hrobě irácké ženy, která patřila do královského rodu.

Samotné zobrazení se podobá jiným mezopotamským démonům, má však odlišnou hlavu obdélníkového tvaru, rohy, vypoulené oči a psí tlamu s viditelnými zuby a jazykem. Jde tak o první ikonografii tohoto druhu, která v sobě pojí hned několik zvířecích elementů.

Není démon jako démon

Pazuzu byl především považován za ztělesnění zla, i když několik kladných vlastností bychom u něho našli. Byl často vzýván, aby chránil před ostatními démony, a to zejména před Lamashtu, což byla ženská verze démona libujícího si ve vraždění malých nebo nenarozených dětí. Často je tak označován za patrona těhotných žen.

Je ale dobré podotknout, že slovo "démon" mělo ve starověku odlišný význam, než jak je tomu u křesťanství, které je považuje za zplozence Satana. V mezopotamské mytologii démon pocházel z řeckého slova daimon a označoval nadpřirozenou bytost, jenž vykonávala post prostředníka mezi bohy a lidmi. Daimoni tak mohli lidi usmrtit, či je povzbudit k plnění svých povinností.


Pazuzu v mezopotamské kultuře

Snad nejvíce matoucí věcí na Pazuzu je to, že archeologové nemohou určit jeho přesný původ. Na rozdíl od jiných nadpřirozených bytostí neexistuje byť jediná stopa, která by pomohla odhalit, jak se postupem času ikona tohoto démona vyvíjela. Jako by lidé již dopředu věděli, jak bude vypadat. A přestože existují sošky s celým tělem, častěji vidíme jen hlavu nebo zpracování do šperku.

V jednom případě byla soška umístěna před vchodem do domu, aby odháněla zlé síly. Amulety a další ikonografie byly nalezeny i na řeckém ostrově Sámos. První písemné zmínky zase spadají do roku okolo 670 před naším letopočtem.

Jak již bylo uvedeno výše, Pazuzu se proslavil hlavně díky hororové klasice, avšak i ve své době platil za hodně prominentního démona. S příchodem křesťanství byl ale odsunut, spolu s ostatními, na vedlejší kolej. Kvůli monoteistickému náboženství nebylo již žádoucí nosit amulety s těmito bytostmi, či se k nim modlit o ochranu a pomoc. Tuto roli začal plnit Ježíš, třeba když vehnal démony do prasat a těm pak přikázal, aby se vrhli z útesu dolů do moře.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pazuzu
Allthatsinteresting.com: Inside The Legends Of Pazuzu, The Troublesome Exorcist Demon Based On Ancient Mesopotamian Lore

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články