Peklo na zemi: Kobka Černá díra byla maximálně pro 3 vězně, neskutečně v ní trpělo 146 osob

Černá díra v Kalkatě
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Minulost je plná událostí, které jsou pevně spojeny se smrtí a zkázou. Avšak jen málo z nich se událo během jedné jediné noci. Vězení v Kalkatě zvané Černá díra je toho důkazem.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 02. 2024 16:00

Během dusné červnové noci roku 1756 mělo být v tomto žaláři umístěno více než 100 vězňů. Ráno jich tam ale zbylo pouhých 23. Co se stalo? Jde jen o mýtus, nebo tam tehdy skutečně vypuklo peklo na zemi?

Černá díra v Kalkatě

Černou díru bychom nalezli ve Fort Williams v Kalkatě. Šlo o britskou pevnost, v níž byla vybudována neuvěřitelně malá kobka se dvěma zamřížovanými okny, skrze které proudil dovnitř vzduch a světlo.

Bitva o Kalkatu

Během osmnáctého století se Britové snažili se svou Východoindickou společností zabrat co nejvíce území. Do jejich spárů jim tak padla i Kalkata, ze které udělali centralizovaný bod pro obchod v Indii. Jenže na toto přístavní město si brousili zuby i Francouzi. A tak Angličané postavili pro jistotu Fort Williams, aby se měli jak bránit. Ozbrojený konflikt stále visel ve vzduchu.

To se nelíbilo místním vládcům. Siraj ud-Daulah, Nawab z Bengálska (lze přeložit jako princ Bengálský) tak Brity prosil o to, aby se pevnosti vzdali. Marně. A tak na ně zaútočil a zvítězil. Kdo mohl, prchl. Okolo 140 vojáků spolu s velitelem Johnem Zephaniahem Holwellem ale mělo smůlu. Stali se princovými zajatci. Ten jim sice slíbil, že jim neublíží, pokud se přesunou do kobky zvané Černá díra.

Pekelná noc

Vězení Černá díra bylo přijatelné tak pro dva nebo tři vězně, jenomže v noci na 20. června 1756 se tam lidé tísnili jako sardinky. Celkem 146 osob. Bengálští vojáci málem ani nezavřeli dveře do kobky. Britský velitel pevnosti popsal Černou díru takto: 4,3 m krát 5,5 m, dvě okna se silnými železnými mřížemi a malá vyčnívající veranda. Není tak divu, že vězni začali okamžitě umírat. Mnozí podlehli šoku.

Zavládl chaos. Vězni prosili o vodu, jenomže i když tomuto požadavku vojáci vyhověli, v tlačenici se voda vždy vylila na zem. Lidé po ní lapali jako divá zvířata. Kdo se neudusil, byl ušlapán k smrti. Někteří lidé se snažili v delíriu dostat k oknu. Neúspěšně. Když se ráno v šest hodin přišel do kobky podívat sám princ, byl zděšený. Z původních 146 vězněných přežilo jen 23 osob.

Jakmile se o tom dozvěděla Východoindická společnost, vyslala do Kalkaty podplukovníka Roberta Clivea s pěti loděmi v závěsu. To byla pro prince konečná. Vzdal se, byl zajat a následně popraven.

Otázkou tak již jen zůstává, zda se tam skutečně podařilo nacpat tolik lidí. Učenec J. H. Little výpověď Holwella jako první zpochybnil. Prý přeháněl. To potvrdil i indický historik Jadunath Sarkat. Dle jeho názoru tam nemohlo být více než šedesát lidí. Ale i v tomto případě by to bylo dost lidí na to, aby tato událost vstoupila do dějin pod nechvalným názvem peklo na zemi.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Black Hole of Calcutta
Historydefined.net: The Horror of the Black Hole of Calcutta Incident

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články