Proč (ne)pít po ránu vodu s citronem: Může vylepšit váš pitný režim i pleť, zubní sklovině a citlivému zažívání ale škodí

Proč (ne)pít po ránu vodu s citronem: Může vylepšit váš pitný režim i pleť, zubní sklovině a citlivému zažívání ale škodí
Zdroj: Freepik

Jedni přísahají na její blahodárný efekt podporující například hubnutí, skvělé trávení nebo zářivou pleť. Jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. Trend pití sklenice vody s citronem po ránu provází sice neblahá pověst šarlatánského návyku, jedno mu ale odepřít nelze, voda s kapkou citronové šťávy vždy osvěží a může nás také naučit díky své příjemné nakyslé chuti přijímat přes den více tekutin.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 12. 09. 2024 18:00

Sklenice vody s citronem – to je oblíbený ranní rituál mnoha lidí po celém světě. Považuje se za jednoduchý způsob, jak posílit zdraví, detoxikovat tělo a dokonce zlepšit stav pleti. Jaké jsou skutečné výhody tohoto nápoje? A změnilo se něco od dob, kdy tento trend přejímal svět od hvězdy seriálu Přátelé?

Kouzlo podle Jennifer Aniston i Olgy Menzelové

Když se pár let zpět stal tento způsob ranního pitného režimu doslova virálním hitem opisujícím rutinu světových celebrit zastoupených například herečkou Jennifer Aniston, která pití vody s citronem přikládá svůj věk popírající vzhled, všichni od něj očekávali mnohé. I po několika letech je ale doprovázen stále stejně kontroverzní pověstí a dvěma neslučitelnými tábory zastánců i odpůrců. K zastáncům blahodárného efektu sklenice teplé vody s citronem po ránu patří i česká producentka Olga Menzelová. Ta si do ní navíc přidá i špetku jedlé sody. Funguje to? Podle Olgy Menzelové rozhodně, odbornící se s ní ale neshodují.

Vylepšená chuť ovlivní pitný režim

Prokazatelné účinky pití vody obohacené o kyselou šťávu ze žlutých citrusových plodů po ránu už kdejaký odborník vyvrátil. Najdou se ale rozhodně i nepopiratelné výhody tohoto chutného a osvěžujícího trendu Odhlédněme tentokrát od debat, zda má být voda s citronem po ránu horká, vlažná, či studená. Zajímá nás, zda má jakýkoliv návyk spojený s pitím citronem obohacené sklenice vody vliv na vzhled a zdraví naší pokožky. A také, jak může ovlivnit naši obranyschopnost v nadcházejícím období plískanic a výkyvů teplot.

Co je podstatné, je množství tekutin, které s každou velkou sklenicí obohacenou o citronovou šťávu do organismu pošleme. A ty na škodu rozhodně nejsou. Hydratace je totiž klíčovým atributem právě pro udržení zdravé a zářivé pleti. Pití vody s citronem tak může svým způsobem přispívat k optimální hydrataci organismu, což je zásadní pro správné fungování buněk, včetně těch kožních. Citron, vedle obsahu vitaminu C, dodává vodě navíc příjemnou chuť, a může tak některé lidi motivovat k tomu, aby jednoduše pili více “obyčejné” vody.

Pozor na negativní vlivy kyselin

Další výhodou může být i sama přítomnost vitaminu C, na které jsou citrony, stejně jako další druhy citrusů, poměrně bohaté. Vitamin C je silný antioxidant, který pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a podporuje také přirozenou tvorbu kolagenu. Ten je důležitý pro pevnost a elasticitu pleti, takže přísun vitaminu C může pomoci k lepšímu vzhledu vaší pokožky. Otázkou ale je, zda je tento způsob dodání tělu potřebného množství správný a dostačující.

Stejně jako u každé jiné rutiny je ale především klíčová míra – voda s citronem může být skvělým doplňkem, ale je třeba ji užívat s rozvahou. Zmíněný přísun tekutin obohacený o chuťově zajímavou složku je jistě přínosný. Ohrožena ale může být třeba zubní sklovina, kterou kyselina citronová prokazatelně oslabuje. Stejně citlivý je na větší množství kyselé šťávy také náš žaludek. Přestože může pomoci podpořit činnost našich jater nebo ledvin, trpíte-li pálením žáhy, raději se nápoji s kyselou citronovou šťávou vyhýbejte, kyselost totiž vaše problémy může ještě prohloubit.

Zdroje:

aktin.cz
wellaandgood.com
kondice.cz


Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články