Proslavila se jako milenka pistolníka Doca Hollidaye: Kate Elder byla jeptiškou, prostitutkou i hazardní hráčkou

Big Nose Kate
Zdroj: Wikimedia Commons, Photography Studio, Public domain

Divoký západ byl plný jedinců, jejichž život byl jedno velké dobrodružství. A bylo jedno, zda stáli na straně zákona, zločinu či někde mezi tím. Mezi nejvýraznější postavy ale bezesporu patřila Kate "Big Nose" Horony (později Elder i Fisher...). Byla totiž ve spojení s nechvalně známým psancem a pistolníkem Docem Hollidayem.

Kamil Šivák
Kamil Šivák17. 09. 2023 11:00

Kate byla ženou s pestrou minulostí, která se dokázala vzepřít dobovým konvencím a prosadit se v ryze mužském světě. Již od prvních dnů, coby maďarská přistěhovalkyně, prožívala život plný nebezpečí, ale také romantiky.

Emigrace do USA

Mary Katherine Horony se narodila v maďarském městě Érsekújvár (dnes Nové Zámky na Slovensku) 7. listopadu 1850 jako nejstarší dcera z 11 dětí. Její otec byl lékař a učitel. Matka byla v domácnosti. Když jí bylo deset, emigrovala s celou rodinou do Spojených států. Tam se usadili v Davenportu v Iowě. Zanedlouho poté ale bohužel oba rodiče zemřeli. Kate a její sourozenci se tak ocitli v péči příbuzných a opatrovníků.

Kate se již odmala odlišovala od ostatních svou inteligencí a nadáním na jazyky. Hovořila plynně francouzsky, španělsky a anglicky. Po matčině smrti se ale rozhodla postavit na vlastní nohy. Odešla proto v 15 letech od náhradní rodiny a začala cestovat po Středozápadě. Nakonec zakotvila v St. Louis v Missouri. Tam se nejprve uchytila jako prostitutka a hazardní hráčka. Až poté se z ní stal psanec.

Společnice a milovník hazardu

Je zajímavé, že než se Kate dala na dráhu společnice, zkusila své štěstí v klášterní škole. Dlouho tam však nevydržela. A tak se zrodila Kate Elder. Zanedlouho poté se přidala přezdívka Big Nose. Jejího poměrně velkého nosu si nešlo nevšimnout. Prý se v té době měla provdat za zubaře jménem Silas Melvin, ale tuto informaci nelze potvrdit.

V roce 1877 ji osud zavál do Fort Griffinu v Texasu, kde se proslavila zejména svými hráčskými schopnostmi. Nejdůležitější ale pro ni bylo, že se tam stala společnicí Wyatta Earpa, který taktéž miloval hazard. Nezapomínala ale ani na nejstarší řemeslo na světě. Vysedávala na baru a kdo měl zájem, mohl si ji odvést na pokoj.

Kate a Doc Holliday

Kate a Doc měli bouřlivý, ale také velmi intimní vztah. Poprvé se setkali v roce 1876. Začalo to mezi nimi velmi jiskřit. Zvláště proto, že Kateina brilantní mysl pomohla Docovi utéct z města a před zákonem. O rok později zabil Doc Eda Baileyho, který podváděl při pokeru. Vlastně to byla spíše sebeobrana. Doc ho varoval, ať nešvindluje. On však na něho vytáhl zbraň. Holliday ho tak dorazil nožem.

Samozřejmě byl za tento čin zatčen. Kate tak musela zapálit kůlnu, kde byl držen a odzbrojit stráže. Pak už jim nic nestálo v cestě do Dodge City v Kansasu. Prý se tam měli i vzít, to ale nejde prokázat. Po přestěhování do Tombstone se zapletli do slavné přestřelky v O.K. Corralu. Údajně se potom měl Holliday u ní sesypat. Zřejmě z nervového vypětí. Tři roky poté, co Doc zemřel, si Kate našla nového muže, provdala se za irského kováře George Cummingse. Bohužel ani tento vztah jí nevyšel, Cummings se uchýlil k alkoholu a v roce 1915 spáchal sebevraždu.

Na sklonku svého života se odebrala do Arizony. V pokročilém věku se velmi zklidnila. Žila klidně a prostě. Nic nepřipomínalo její bouřlivou minulost. Zemřela v roce 1940 ve věku 89 let. Dnes je hlavně považována za ženu, která se dokázala vzepřít konvencím. A i když se spolčila se psanci, mnozí o ní hovořili jako o milé a štědré dámě.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Kate Big Nose
Historydefined.com: The Life and Adventures of "Big Nose" Kate

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články