První oficiální transport do Osvětimi: Byly v něm mladé ženy ze Slovenska. Domů se nevrátila ani jedna

Osvětim, ženy
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain
Tyto děti byly v Osvětimi určené k lékařským pokusům zvráceného Josefa Mengeleho.Selekce maďarských Židů v létě 1944. Pravděpodobně nikdo z těchto lidí ještě netuší, že skončí v krematoriu, nebo plynové komoře.Podvyživené ženy v Osvětimi.+ 20 fotek+ 21 fotek

K datu 25. března 1942 se váže jedno z nejsmutnějších a nejtragičtějších výročí v historii lidstva. Málokdo ví, že úplně první oficiální transport do pekla na zemi - koncentračního tábora Osvětim, byl složen z tisícovky mladých Židovek ze Slovenska. Jak jejích cesta vypadala?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 26. 03. 2024 16:00

Aby se dospívající dívky a mladé svobodné ženy nezačaly bouřit, bylo jim namluveno, že jedou za prací, která bude trvat jen několik měsíců. S tím ale, že by se vrátila byť jedna z nich, nikdo nepočítal - nacisté ani slovenská vláda.

Svobodné ženy do 36 let se musí hlásit do služby

V březnu roku 1942 začaly obecní rozhlasy na Slovensku informovat obyvatele, že všechny svobodné ženy do 36 let mají povinnost přihlásit se do pracovní služby. Zápis probíhal na školách nebo u hasičů. A nutno dodat, že na všechny dívky a mladé ženy čekal hned první velký šok. Musely se svléknout do naha před nacistickými pohlaváry. Další nemilé překvapení zažili jejích rodiče, když se jim dcery nevrátily domů. To už každý začal tušit, že se za oním pracovním náborem ukrývá něco mnohem zlověstnějšího.

O den později, 26. března 1942, vyjely první vlaky směr Osvětim. Tento nechvalně proslulý vyhlazovací tábor byl ale v té době teprve ve svých začátcích. Takže právě dívky, které tam dorazily jako první, začaly pomáhat s jeho stavbou, nebo přesněji řečeno, otročily. Rukama čistily půdu, stavěly baráky či pracovaly na poli. Zanedlouho začalo docházet k úmrtím. Nejčastější příčinou byla nemoc, nehoda, ale i sebevražda.

Mrazivé svědectví přživšího z Osvětimi

O necelé tři měsíce později dorazil do tábora i pan Jósef Paczyński, který tam strávil skoro pět let. Z jeho děsivého svědectví lze poznat, jak se za tu dobu Osvětim posunula kupředu. Bohužel ale v nesprávném a nemilosrdném směru.

Již samotný příjezd nevěštil nic dobrého. Vlak zamířil na slepou kolej k budově, která byla oplocena ostnatým drátem. Na každém rohu byli esesáci s kulomety. Téměř ihned se začalo ze všech stran ozývat rázné "Raus!" Jakmile byli všichni venku, slova se ujal důstojník Karl Fritz. Ten jim vysvětlil, že rozhodně nepřijeli do nějakého sanatoria. "Toto je koncentrák. Délka života je zde maximálně tři měsíce. Židé a kněží vydrží jen šest týdnů. Odejít lze odsud jen komínem krematoria." Jósef nevěřil vlastním uším. Žije ve dvacátém století a někdo mu teď říká, jak dlouho bude žít?

Z vězně se stal holič

První dny jen cvičili. Nemělo to konec. Pořád a pořád dokola. Měli se dostat do kondice. Čekala na ně práce. Pan Paczyński byl přidělen do budovy esesácké nemocnice, kde bylo také holičství, zubař a kantýna. Směli tam pouze smrtihlavové, nikdo jiný. On sám se měl starat o jejich účesy.

Častokrát tak stříhal i brutálního velitele Osvětimi Rudolfa Hesse. Jak se mu ale podařilo těch pět let přežít? Právě díky této práci. Vykonával ji v poměrně snadných podmínkách. A jeho služby byly neustále žádané. Měl prostě, na rozdíl od jiných, štěstí.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Osvětim
Radiožurnál.rozhlas.cz: Do Osvětimi přijel prvním transportem
Deník.cz: Pravda o prvním transportu do Osvětimi - vezl ženy ze Slovenska, vláda je prodala

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články