20 rezolutních „ne“, která by prarodiče neměli záměrně přehlížet

Porušovat pravidla stanovená rodiči je projevem despektu.
Zdroj: Mygunnedah.com.au

Prarodiče hrají v životech dětí ohromnou roli. Pokud s nimi dobře vychází, zapíšou se do jejich paměti navěky v tom nejkrásnějším světle. A to je to, po čem toužíte, milé babičky a dědečkové, nebo ne? Tohle je 20 „ne“, která byste měli respektovat.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 07. 09. 2016 11:11

1. Ignorovat sociální sítě

Prarodiče, pamatujte, že používání sociálních sítí v kontextu svých vnoučat má svou nepsanou etiketu. Proto byste měli znát tyto čtyři „ne“: nezveřejňovat nevhodné fotky vnoučat, nekomentovat každý jejich příspěvek, nepsat nejasné, obviňující statusy a nepřidávat si jejich přátele bez předchozího souhlasu.

2. Vnucovat dětem jména pro vnoučata

Ratolesti jsou velmi osobní záležitostí. Nechte si proto své tipy na jména pro vnoučata ke kávě s přítelkyní. 

3. Kupovat vnoučatům veledary

Ať už jde o auto, obřího plyšového medvěda nebo chytrý telefon, vždy jejich koupi zkonzultujte s rodiči.

4. Čekat, že vás nastávající maminka přizve do porodního sálu

Porod je mimořádná životní událost – a extrémně psychicky i fyzicky náročná. Respektujte proto přání vaší dcery.

5. Podsouvat vnoučatům náboženskou víru nebo politické přesvědčení

Pokud toužíte po krásném vztahu se svými vnoučaty, nechte je utvořit si vlastní postoj k životu. Zahrnuje to i příklon k náboženské víře či politické straně.

6. Stavit rodiče mimo hru

Představte si, že by vaše caparty hlídali jejich prarodiče neznámo kde. Nic příjemného, viďte? Zůstaňte vždy v kontaktu.

Akkarbakkar.com

7. Pozor na jazyk

Volte ten nejpřirozenější a zároveň nejpříjemnější pro vnouče. Mnoho babiček a dědečků si to možná neuvědomuje, ale jazyk, který volí při komunikaci s vnoučaty, může zanechat hluboké šrámy v paměťové stopě. Neosvojujte si proto mladicky hovorovou češtinu. Ani tu extrémně spisovnou, chladnou.

8. Mluvit dceři do způsobu výživy

Ne každá žena může kojit – a ne každá shledá tento způsob výživy dítěte nejvhodnější. 

9. Vyprávět příhody o vašich dětech před vnoučaty

Zatímco některé historky spojené z vašimi dětmi mohou skvěle pobavit dospělé, před vnoučaty je nevyprávějte – budou je nabádat ke skopičinám.

10. Vydírat vnoučata

Vaše děti mají už dávno své vlastní životy. Neznamená to, že vás z nich vyškrtli. Jen už tu nejsou sami, ale zodpovídají za další tvory, proto jsou daleko vytíženější. Zvažte i rozmlouvání dovolených či dlouhodobějších zahraničních pobytů stylem „příštího roku se nedožiju, ale klidně do Thajska na rok jeď“. Je to sobecké.

11. Vyvolávat diskuzi kvůli jídelníčku 

I když vám připadá veganská, bezlaktózová či bezlepková strava vnoučete na hlavu, je záležitostí rodičů, jaký jídelníček svým dětem sestaví. Nepokoušejte se o revoluci. Poštvete proti sobě své děti i vnoučata.

12. Řešit rodinné problémy vždy a všude

Pokud jste se nepohodli se svými dětmi, je samozřejmě na místě problém vyřešit. Nikdy se o to ale nesnažte přes prostředníka – a už vůbec ne přes vnouče. Stavit ho do nepříjemné situace, ve které vůbec nemá co dělat, je troufalé a nespravedlivé.

Youthconnect.in

13. Porušovat tajně pravidla

Slevovat z pravidel nastavených rodiči je urážkou jejich osobnosti. Nenarušujte potají zajeté návyky. Chovejte k rodičům vnoučat respekt. 

14. Myslet si, že váš způsob výchovy je ten jediný nejlepší

Doba od vychovávání vašich dětí pokročila, k dítěti je proto třeba přistupovat s aktualizovaným souborem pravidel. A ty mají jeho rodiče lépe osvojené. Vždyť své dětství prožili v době, která se od té současné tolik neliší.

15. Srovnávat

Komplexy a pocity méněcennosti v dospělosti mohou u vnoučete zakořenit už v dětství. Stačí poukazovat na jejich nedostatky a srovnávat jejich neúspěchy s úspěchy vrstevníků. Zaměřte se na záliby vnoučete a bezpodmínečně ho v nich podporujte.

16. Posmívat se novopečené mamince

Shodit nadváhu není pro řadu maminek med. Mají tedy co dělat, aby zůstaly psychicky v pohodě. A posměch hubnutí určitě neurychlí.

17. Dovolit vnoučatům extravagantní účes bez souhlasu rodičů

Namísto roztomilého kulíška se po víkendu vrátí frajer s kohoutem a vystříhanými vlasy na skráních. Vězte, že takové překvapení si rodiče s radostí odpustí. 

18. Využívat je coby prostředníky

Nelouděte z nich informace o rodičích, neposílejte po nich jízlivý vzkaz a nenastrkujte je do hádek ve formě prostředníka. Vyvinete na ně tlak, čímž se do jejich paměti rozhodně nezapíšete v růžovém světle.

19. Darovat jim domácí mazlíčky bez předchozího souhlasu

Je to jako kdyby vám někdo nadělil psa, aniž byste o něj stáli.

20. Zneužívat je jako pracovní sílu

Vnouče to nakoupí, umyje, zašije, obstará. Ne. Nezaměňujte dětskou zvědavost za ochotu dělat cokoliv. Přijměte pomoc, jen když vám bude nabídnuta. Nebo při žádosti nezapomeňte na hlasité „prosím“.  A pořádné objetí!

Zdroj: Popsugar

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články