Vysoké nároky na partnera? Jeden z největších zabijáků vztahu

láska, vztah
Zdroj: Pixabay.com

Sex, komunikace, peníze – jednoznační zabijáci vztahů? Ne tak docela. Protože jsou jen příznaky většího problému. Totiž přehnaných očekávání.

Jana Jánská
Jana Jánská 27. 10. 2017 10:59

Překvapí nás květinou, obejme v momentě, kdy to budeme nejvíc potřebovat, přijme naše zlozvyky i nálady, protože nás bude mít rád takové, jaké jsme. Které z nás si takového partnera ještě na začátku puberty nevysnily?

S postupem času a s nasbíráváním vztahových zkušeností se představa o ideálním partnerovi zpravidla scvrkne. Éru megalomanství máme za sebou – nyní toužíme po partnerovi zejména milujícím. Čert vem peníze, gentlemanství nebo jeho nepořádnost. To se poddá…

Semínko rozvratu

Poddá? V tom případě i tady dřív nebo později narazíme. Pořád totiž věříme, že se partner kvůli nám změní. Že zapracuje na svých zlozvycích (protože nás přece miluje) a po opakovaných náznacích toho, že jsme z gentlemanských gest totálně naměkko, své chování přizpůsobí…

Kéž bychom ale jen věřily. Spíš tak trochu očekáváme

… čímž zasazujeme semínko rozvratu.

Vysoká očekávání ubližují vztahu a predikují pozdější rozpad. Ukázala to letošní studie 296 lidí mezi 20 a 30 lety. Autoři zkoumali, jak moc lidé trpí, pokud jejich partneři nesplňují jejich očekávání.

Položili jim dvě otázky: co jejich současní partneři dělají a co by dělali partneři jejich snů. Jinými slovy hledali to, co chybělo stávajícím partnerům, aby dosáhli ideální představě o partnerovi.

Ačkoliv se ukázalo, že stávající partneři byli v porovnání s průměrem „lepší“, k představě prince na bílém koni (nebo jeho protějšku) měli pořád daleko.

Tato nenaplněná očekávání zasazují ránu vztahu a nepředpovídají mu zářivou budoucnost. Sociální psycholožka Theresa E DiDonato Ph.D. z Loyola University Maryland poukázala na přímou souvislost těchto očekávání s nižší spokojeností ve vztahu. Tito lidé rovněž bývají méně věrní.

Ideální vztahy

„Dává to smysl: ideální vztahy jsou jedna věc, ale věříte-li, že můžete potkat někoho, kdo by vaše očekávání naplnil lépe než současný partner, pak váš současný vztah nestojí na pevných základech,“ napsala pro server Psychology Today.

Jak zničující pro náš partnerský život mohou přehnaná očekávání být, vysvětlil i vztahový kouč James Preece. „Lidé mají tendence vstupovat do manželství nebo dlouhodobých vztahů s očekáváním, že druhá strana změní své způsoby. Myslí si, že v průběhu času se jim podaří je přetvořit k obrazu svému. To vede ke zklamání a vzteku.“

Podle něj je klíčové přijmout partnera se vším všudy a snažit se překonávat překážky jako tým, ať zápolíte se splácením hypotéky nebo se dohadujete kvůli snědené čokoládě.

Společné cíle

„Nastavte si společně cíle a pracujte na nich. Nejenže se u toho budete víc bavit, ale s větší pravděpodobností jich dosáhnete, když se budete navzájem pošťuchovat.“

Doktorka DiDonato zase připomíná, že svá očekávání nemusíte nutně měnit. „Je důležité mít zdravá očekávání, která odrážejí vaši vlastní hodnotu a vedou vás k vzájemné provázanosti, co umožňuje intimní souznění.“

„Může to být příležitost, abyste si s partnerem promluvili o tom, co funguje a co ne, a zjistili, zdali má váš vztah potenciál se přiblížit vzájemným očekáváním vás obou. Pomáhá také si promluvit s někým mimo vztah, abyste se ujistili, že jsou vaše očekávání přiměřená – ani vysoká, ani příliš nízká.“

Zdroje: Psychology Today, The Independent

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články