Radim (70): Syn se snachou si z nás udělali hotel pro vnoučata. Musím se zavírat v ložnici, abych měl klid

starý muž
Zdroj: Unsplash

Radimova manželka je závislá na vnoučatech. Radim zkoušel situaci řešit, ale nic nezabralo. Sedí zavřený v ložnici a předstírá, že spí. To je jediné místo, kde má klid.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 10. 06. 2024 13:00

Vnoučata mám rád. Ale mám rád i svůj klid. Kdyby syn s rodinou přijel o víkendu na návštěvu, byl bych spokojený. Rád jim uvařím oběd, potěšili bychom se s manželkou s vnoučaty, dali si kávu, popovídali si o životě a večer bych se koukal na televizi. I jídlo bych jim zabalil s sebou, aby nemuseli vařit.

Snacha manželku dokonale zmanipulovala

Jenže syn se snachou rádi jezdí na návštěvu na několik dní. Manželka je psychicky závislá na vnoučatech. Od té doby, co se narodila, nezná jiné téma k hovoru než je. Stále si prohlíží jejich fotky, neustále si přehrává zaslaná videa a telefonuje si se snachou, co zase provedla.

Ze začátku to tak nebylo. Syn a snacha přijeli na návštěvu ráno a večer odjeli. Jenže potom snacha neustále mojí manželce opakovala, že děti jsou radost, že máme v důchodu nudný život a ona nám ho zpestřuje tím, že se můžeme s vnoučaty potěšit.

Vnoučata u nás tráví stále více času

A kdykoliv přijeli, šel si syn lehnout do pokoje a snacha si sedla na gauč, koukala do mobilu a dětí si nevšímala. A my se starali. Jezdili s kočárkem, jeden si hrál s dětmi, druhý vařil, v televizi běžely pohádky a po celém domě byly rozházené hračky. A pak u nás začali i spát. Děti byly vzhůru do deseti, v televizi opět jen pohádky a druhý den jsme to byli my, kdo ráno vstával k dětem.

S manželkou jsem o tom zkoušel mluvit. Jsem unavená a po jejich odjezdu musím uklidit celý dům, ale děti miluju a nic nehodlám měnit,“ řekla mi. Zkoušel jsem jí navrhnout, ať tedy jezdí k nim a raduje se z dětí u nich doma. To odmítla, má ráda své zázemí.

Takhle jsem si důchod nepředstavoval

Dovolím si tvrdit, že v měsíci jsou u nás mladí tak 15 dní včetně nocí. Dvě děti již chodí do školky, třetímu je rok. Snacha vždy odhlásí děti ze školky a jede k nám. Klidně i tehdy, když jsou nemocné. Mnohokrát se stalo, že jsme s manželkou po jejich odjezdu onemocněli. Nejsme odolní proti jejich virům.

Dokonce snacha nabádá vnoučata, aby nám do telefonu říkala, že u nás chtějí spát. A říká to už i ta roční. Snacha neustále navrhuje, že by u nás všechny děti mohly být už i samotné. Že budou mít krásné vzpomínky na dětství strávené u babičky a dědy. Naštěstí manželka pochybuje, že by sama zvládla pohlídat tři malé děti, a tak se omlouvá, ať se nezlobí, ale že musí přijet všichni.

Možná nejsem hlídací děda, možná jsem i sobecký. Ale toto je na mě už moc. Mám právo žít si podle sebe a nemusím se nikomu zpovídat, co chci a co nechci. Jenže manželka je zmanipulovaná a není s ní řeč. A tak se to snažím přežít a doufám, že až budou vnoučata chodit do školy, budou mít povinnosti a návštěvy se zúží jen na víkendy.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články