Slavomír (56): Otec mě v dětství tvrdě fyzicky trestal. Vždy jsem věděl, že takto děti vychovávat nebudu

Příběhy o výchově: Otec mě v dětství tvrdě fyzicky trestal. Vždy jsem věděl, že takto děti vychovávat nebudu
Zdroj: Freepik

Slavomír vyrůstal za socialismu. Jeho otec se s ním moc nepáral. Když Sláva neposlechl, dostal facku nebo vařečkou na zadek. Slavomír si nepamatuje, že by mu rodiče někdy něco vysvětlili. Už od mládí proto věděl, že se bude snažit přistupovat ke svým dětem citlivěji.

Adéla Šťastná
Adéla Šťastná 18. 05. 2024 10:00

Když jsem byl malý, rodiče stavěli dům na vesnici a neměli na mě moc času. Každý den po práci trávili na stavbě. Moje výchova tak byla diametrálně odlišná od té dnešní.

Otec nikdy nešel pro ránu daleko

Dnes už chápu, že to rodiče kdysi neměli jednoduché. Po práci se převlékli do montérek a svépomocí stavěli dům na vesnici. Samozřejmě byli psychicky i fyzicky vyčerpaní, a tak je vytočila každá drobnost. Já i bratr jsme celé odpoledne lítali po lese s kamarády. Večer nám rodiče namazali chleba se sádlem, sami jsme si napsali domácí úkoly a šlo se spát. Našemu tátovi stačilo málo, abychom ho rozčílili.

U jídla musel být klid. Když jsme se s bratrem pošťuchovali, přilétla každému facka. Tělesné tresty u nás byly na denním pořádku. Nesložili jsme si oblečení do školy, dostali jsme na zadek. Nechtělo se nám pracovat s rodiči na stavbě, následoval trest v podobě facky. Když jsme si s bratrem hráli a byli u toho hluční, otec se pokaždé rozčílil. Nikdy jsme nejeli na výlet a nikdy se s námi rodiče neučili do školy. Zkrátka bylo jasné, že absolvujeme učební obor a co nejdříve začneme vydělávat.

Věděl jsem, že svoje děti nikdy bít nebudu

Jednou dokonce otec o bratra zlomil vařečku. A to jen proto, že se vztekal a nechtěl jít s mamkou vytrhávat plevel ze záhonu. Když byl dům dostavěný, nic se nezměnilo. Rodiče měli rádi svůj klid a pořádnou facku jsme od otce dostali i v patnácti letech. Já i bratr jsme se vyučili a těšili se na vojnu. Po ní jsem si našel přítelkyni a za rok se oženil. V rozmezí osmi let se nám narodili tři kluci.

Už v den narození prvního syna jsem věděl, že budu své děti vychovávat jinak. Budu si s nimi povídat a vše jim vysvětlím. Budu se s nimi učit do školy a nebudu je fyzicky trestat. Chtěl jsem svým dětem ukázat i svět. S manželkou jsme se snažili, abychom měli peníze na dovolenou a výlety.

Své předsevzetí jsem splnil, děti jsem fyzicky netrestal

Kluci byli jako z divokých vajec, přesto mi jejich radostné projevy při hraní nevadily. Občas nám s manželkou třeštila hlava, ale to pro nás nebyl důvod ke hněvu. Když jsem vyprávěl manželce o tom, kolik ran jsem v dětství schytal, nechtěla mi věřit. Sama pocházela z rodiny, kde se děti nemlátily. Byla ráda, že jsme se v otázce výchovy shodli. Kluky jsme netrestali ani za špatné známky.

Kluci jsou sice také jen vyučení, ale jsou šikovní a umí vydělat peníze. Zatím svoje děti ještě nemají. Zatímco já si emočně silný vztah k rodičům nevytvořil, naši kluci k nám jezdí rádi. S manželkou uvaříme oběd a dokážeme si všichni povídat několik hodin. Smějeme se a mně se jen potvrdilo, že není třeba řezat děti hlava nehlava, ale naopak je umět motivovat, zabavit a naslouchat jim. Můj bratr si odnesl z direktivní výchovy trauma a vlastní děti nemá. Celý život se bál, že by byl špatným otcem a ve stresových situacích by aplikoval tu výchovu, kterou zažil v dětství.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články