Středověký pojídač hříchů: Bizarní způsob, jak z mrtvého sejmout jeho prohřešky. Stačilo u něho vypít mléko a pivo

Středověký pojídač hříchů: Bizarní způsob, jak z mrtvého sejmout jeho prohřešky. Stačilo u něho vypít mléko a pivo
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Křesťanství sice oficiálně odmítalo pohanské zvyky a pověry, přesto se některých nedokázalo zbavit. Magie a víra v nadpřirozeno byly vlastně samotným základem křesťanské víry. Alespoň než přišla v novověku vědecká revoluce. Do osmnáctého století jsme se tak mohli setkávat s takzvaným pojídačem hříchů. Kdo to byl?

Kamil Šivák
Kamil Šivák16. 10. 2023 16:00

Pojídač hříchů byl člověk, který měl za úkol provést u daného jedince rituál, kdy absorboval do svého těla jeho hříchy, aby za ně nebyl v posmrtném životě jakkoli trestán. Jinými slovy, aby měl zase čistý štít.

Hodování na mrtvole

Dle historických dokumentů se tyto podivné praktiky prováděly nejčastěji v šestnáctém a sedmnáctém století, a to zejména v Anglii. Mrtvola člověka je obyčejně vynesena před dům a položena na stůl. Vedle ní je pak postaven džbán s pivem a mlékem. Na něm je vyryto datum narození a jméno nebožtíka. Jakmile pojídač hříchů všechno vypije, je dotyčný zesnulý čistý jako lilie.

Pokud se tak dělo v hrabství Hereford, do rolí pojídačů hříchů byli najmuti chudí lidé. Zřejmě proto, že se nacházeli na samotném dně společenského žebříčku. Klidně tak mohli na sebe vzít hříchy hned několika lidí. Nikomu to nevadilo a nikoho to nezajímalo.

Archetyp pojídače hříchů

Pokud se podíváme znovu na křesťanství, archetypem pojídače hříchů byl Ježíš Kristus. Ten měl dokonce nabídnout vlastní život k tomu, aby lidstvo vykoupil z jeho hříchů. Poskytl tak rozhodně větší oběť, než že by jen u mrtvoly spořádal džbán piva.

Vyvrhel

Povolání pojídače hříchů se neslo ve znamení samoty. Jeden takový muž žil okolo roku 1825 poblíž Llanwenogu v Cardiganshire. Vesničané ho považovali za nečistého, a tak se k němu i chovali. Musel žít na okraji obce a nesměl se stýkat se svou rodinou. Jako by byl, přinejmenším, malomocný.

O takovém člověku se povídalo, že je ve spojení s čarodějnicemi a zlými duchy. Když tak poté přišel k umírajícímu, lidé raději všechny misky, ze kterých pojídač jedl, spálili na popel. Byl to vlastně docela pokrytecký přístup. Na zbavení hříchů byl tento člověk dobrý, ale aby s ním někdo promluvil mimo jeho oficiální povinnosti... to již bylo každému proti srsti.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Sin eater
Historydefined.net: The Strange History of Medieval Sin-Eater

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Související články

Další články