KN95 není FFP2: Jak nenaletět při koupi respirátoru a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle

KN95 není FFP2: Jak nenaletět při koupi respirátoru a jak s ním zacházet, aby vydržel co nejdéle
Zdroj: Pixabay.com

Vláda přitvrdila. Od půlnoci ze středy na čtvrtek platí v České republice povinnost nosit na místech s vyšší koncentrací lidí respirátor FFP2/KN95/N95, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. Respirátor není zrovna laciná záležitost. Poradíme vám proto, jak se o něj starat, aby vám déle vydržel, ale hlavně jak vybrat ten opravdu funkční.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 22. 02. 2021 13:00

Ať už máte zásoby respirátorů doma nebo se nějaké pokoušíte narychlo sehnat, ověřte si před koupí nebo použitím jejich certifikaci. Zjednodušeně řečeno jde o kód, který má každý respirátor vyražený na vnější straně.

FFP2 chrání před viry lépe než KN95 nebo N95

Pokud tam naleznete pouze normu KN95 nebo N95, vězte, že nejde o respirátor třídy FFP2, ač se vám třeba výrobce snaží tvrdit něco jiného. „Pro laika vypadají podobně,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů Akademie věd. Respirátor s uvedeným kódem odpovídá čínské normě KN95, respektive americké N95, které mají na respirátory jiné nároky než evropská norma EN 149:2001 + A1:2009.

Zatímco v Evropě testují laboratoře respirátory na propustnost krychlových i kulových částic, ty čínské a americké jen na krychlové. Zní to možná banálně, ale je vědecky dokázáno, že aerosol obsahující koronavirus odpovídá svým tvarem spíše kouli.

Že jde skutečně o respirátor třídy FFP2, poznáte podle toho, že na jeho vnější straně bude vyražený kód EN 149:2001 + A1:2009.  Tedy potvrzení toho, že splňuje evropskou normu. Pak jde o opravdu ověřenou ochranu proti covidu. Filtrační účinnost takového respirátoru by měla přesahovat 94 procent.

Proč jsou u nás respirátory KN95 a N95 stále k dostání?

Oficiálně by respirátory podle čínské a americké normy neměly být v Česku vůbec k sehnání. Vláda ale na začátku loňského roku při nedostatku ochranných pomůcek udělala výjimku a v souladu s rozhodnutím Evropské unie schválila k distribuci i uvedené ochranné pomůcky.

„Udělovali jsme výjimky do konce loňského května. To znamená, že se na našem trhu mohou objevovat výrobky KN95 s dočasnými povoleními. Buď nebyly ještě doprodány z naší výjimky, dostaly výjimku v jiném členském státě nebo jsme zachytili nelegální výrobky,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Poněkud prekérní ovšem je, že česká vláda respirátory těchto tříd stále oficiálně doporučuje k použití. Přitom například v sousedním Rakousku by vám takový respirátor neprošel.

Jak prodloužit životnost respirátoru FFP2

Respirátor FFP2 vás na rozdíl od podomácku vyrobené roušky vyjde mnohem dráž. Proto by byla škoda ho hned po prvním použití vyhodit. Oficiálně se sice jedná o jednorázovou pomůcku, ale opakované použití je podle odborníků za určitých podmínek možné. Maximálně však pětkrát po čtyřech až osmi hodinách.

Viry jsou citlivé na UV záření, takže pokud vlastníte UV lampu, máte vyhráno. „Kdo má UV lampu, popřípadě takzvané horské sluníčko, může respirátor osvítit z každé strany tři minuty,“ stojí na stránkách Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Další možností je respirátor ošetřit chemicky. A to buď dezinfekčním prostředkem na plochy na bázi ethanolu (roztok nastříkáme na respirátor a necháme usušit) nebo ho můžete ponořit na půl hodiny do roztoku Sava a vody (10 ml Sava na 1 litr vody), poté opláchnout a opět nechat oschnout.

Poslední možností je dát respirátor na několik desítek minut sterilizovat při teplotě 70 °C do horkovzdušné trouby. Ošetření v mikrovlnné troubě se naopak nedoporučuje kvůli riziku vzplanutí.

Kdy respirátor FFP2 zlikvidovat

Pokud je respirátor znečištěný tělními tekutinami, zvlhne, dobře nepadne nebo se v něm obtížně dýchá, je nejvyšší čas ho vyhodit.

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články