Pampeliška lékařská: 7 způsobů, jak může být užitečná pro vaše zdraví

Pampeliška lékařská: 7 způsobů, jak může být užitečná pro vaše zdraví
Zdroj: Pixabay

Pampeliška lékařská je známá také jako smetanka lékařská. Tento poetický název získal pro někoho zbytečný plevel, pro jiného bylinka, která si rozhodně zaslouží pozornost. Máme pro vás 7 tipů, s čím vám může pomoci.

Lucie Cermanová
Lucie Cermanová13. 03. 2021 09:00

Pampeliška nám už brzy zjara projasňuje den krásně žlutým květenstvím. Z rostliny se využívá květ v počátcích rozkvětu, listy, ale i kořen (především brzy zjara). Kořen a listy mají mírně nahořklou chuť.

1. Záněty močových cest

Kořen pampelišky využijete při potížích s močovými cestami. Ať už se bude jednat o záněty, nebo o ledvinové kameny. Pomáhá vylučovat toxiny, působí močopudně. Ideální je kořen sbírat před rozkvětem rostliny, protože kvetením se rostlina vysiluje. Připravte si z něj odvar. Popíjet ho můžete maximálně dvakrát denně.

2. Vylučování žluči

Z květů pampelišky se připravuje pampeliškový med, nebo přesněji řečeno sirup. V přírodní medicíně se využívá třeba pro posílení tvorby a vylučování žluči.

3. Péče o játra

Listy z pampelišky čistí játra, obsaženými látkami je podporují v jejich běžné činnosti, tedy detoxikaci organismu.

4. Trávení

Pozitivní účinky má pampeliška i na trávicí soustavu. Pro toto využití si můžete připravit třeba salát z listů. Vždy ale vybírejte ty mladé. Obsahují spoustu vitaminů a minerálů. Například jsou slušnou zásobárnou železa. Různé podoby nápojů z květů lze využívat pro podporu trávení a snížit tak pocity nechutenství a zácpu. Kořen pampelišky se hodí při potížích se žaludkem, zánětlivých onemocněních žaludku a při prudkém střevních kataru.

5. Únava a vyčerpanost

Pampeliška se také doporučuje proti únavě a vyčerpání. Konzumace odvaru z kořene může napomoci k posílení organismu a dodání energie.

6. Snížení hladiny krevního cukru

Látky obsažené v pampelišce mohou také napomoci k poklesu vyššího krevního cukru. Většinou se doporučuje popíjet odvar z kořene.

7. Péče o pleť

Z květů pampelišky si můžete připravit i pampeliškovou vodu a ošetřit s její pomocí pleť. Omezíte tak výskyt ekzémů a akné. S těmito problémy pomáhají i listy, které přispívají k čištění krve a tím i pleti. Podobně může pomoci odvar z kořene. Ten využijete vnitřně, ale i na potírání.

Těhotné ženy by s konzumací pampelišek měly být opatrné. Zvláště ve větším množství by jim mohly uškodit.

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články