Dítě, které má doma zvířátko, je méně alergické. Naznačuje to severský výzkum

31. ledna 2019
unsplash.com
unsplash.com

Studie lékařů ve švédském Göteborgu dokládá, že děti, které jsou v domácnosti ve styku se zvířetem, mají později podstatně méně alergií.

Aby si tělo mohlo vytvořit přirozenou protilátku, potřebuje nejdříve onen bacil. Jak zjistit, čím proti nemoci bojovat, když s ní organismus nepřijde do styku? Proto spousta rodičů razí teorii, že je lepší nechat dítě vymáchat v kaluži, popř. hrabat se v hlíně apod. Samozřejmě není ideální nechat ratolest vybírat koše jen proto, aby získalo silnou obranyschopnost, ale menší množství bakterií napomůže k vytvoření protilátek, které se tělu budou hodit později. A to právě v okamžiku, kdy nastane období posmrkaných kapesníků.

Tento způsob „přírodního očkování“ (ač zní logicky) nemá oporu ve vědě a právě proto se tomu švédští experti rozhodli podívat na zoubek. Jejich hlavním předmětem zkoumání byla přítomnost zvířete v bezprostřední blízkosti dítěte.

Z celkem 1029 sedmi- a osmiletých dětí jich 49 % mělo větší šanci v pozdějším věku trpět různými astmaty, ekzémy a sennou rýmou. Neměly totiž doma žádné zvíře. Zatímco ty, které byly v pravidelném kontaktu alespoň s jedním zvířetem, měly šanci na pozdější onemocnění o 6 % menší. Pakliže se dítě pohybovalo v přítomnosti tří a více zvířat, toto číslo kleslo dokonce na procent 23.

Podtrženo, sečteno – dítě vystavené většímu množství bakterií je posléze méně náchylné na vypuknutí alergií. Podobnými případy jsou i vícečlenné rodiny. Čím více dětí, tím více bakterií. Bakterií, které ale později vaši ratolest ochrání například od neustálého kýchání.