Felix Holzmann měl dar bavit lidi. Jak vznikla jeho nejslavnější scénka Včera, dnes a zítra?

Nezapomenutelný komik Felix Holzmann měl dar bavit lidi.
Zdroj: Profimedia.cz
Původně měl převzít rodinnou firmu. Tu jim nejdříve zabavili nacisti, později komunisti.S Františkem Budínem vystupoval půl století.Felix Holzmann s první manželkou Evou, která se nedokázala vyrovnat s jeho slávou a časovým zaneprázdněním.Scénky mnohdy doslova sypal z rukávu.+ 1 fotka+ 2 fotky

Komik německého původu Felix Holzmann byl znám veřejnosti především jako natvrdlý mužík ve zmačkaném baloňáku, s tralaláčkem na hlavě a velkými kulatými brýlemi. Vtípky jakoby sypal rovnou z rukávu, přesto každé slovo bylo předem důkladně promyšleno. Přesto jeho život nebyl jen samý šprým, za maskou humoru skrýval velký smutek.

Eva Jeřábková
Eva Jeřábková 8. července 2018

Kdo by neznal legendární scénky s naivním chlapíkem v kloboučku, který se na všechno sáhodlouze vyptává a pálí mu to opravdu velice pomalu. Felix Holzmann dokázal vystavět natolik brilantní dialogy, při nichž se diváci od začátku do konce váleli smíchy. Jeho humor nebyl vulgární, a přesto bavil davy. Měl vždy pečlivě volené dialogy, precizně vystavěné do nejmenšího detailu. A přestože výsledek působil téměř jako momentální nápad, ve skutečnosti se za ním skrývaly hodiny mravenčí práce. S takovým darem bavit lidi se člověk musí narodit.

 

Původně měl převzít po otci rodinný krámek. Ten však nejdříve zabavili nacisté a po roce 1948 komunisti. Tak se rozhodl se svým kamarádem začít podnikat ve výrobě košil. Felix stříhal, kamarád šil. Mnohem víc ho bavilo psaní vtipných scének a jejich následné hraní před obecenstvem.

 

Byl v tom natolik dobrý, že se postupně proslavil nejen v Československu, ale i v Německu a dalších zemích. „Absolutně odmítal improvizaci. Už když psal, přesně věděl, jak co řekne, takže nám s mamkou každou novou scénku přehrával. Když jsme se nesmály, přeškrtal to a vyhodil,“ prozradila jeho dcera Irena.

 

Největší slávy se dočkal v 70. a 80. letech, kdy pravidelně vystupoval v Televarieté a jezdil s estrádním pořadem po celé republice. Brilantní dialogy doslova sypal z rukávu. To byl případ i legendární scénky s Ivou Janžurovou Včera, dnes a zítra. Felix zaslechl v televizi název filmu, odběhl do vedlejšího pokoje a za dvacet minut se vrátil s kompletním scénářem, na kterém se už nezměnilo ani slovo.

Je kniha opravdu prokletá?
Mohlo by Vás zajímat:

Vrána. Krvavý komiks, který v sobě nese prokletí. Je to pravda, nebo jsou vše jen náhody?

Jeho sláva měla i stinnou tvář. Manželka Eva velmi těžce nesla jeho pracovní vytíženost a nekonečné dny odloučení. V roce 1970 byla na pokraji sil a spáchala sebevraždu. Dle vzpomínek dcery Ireny to bylo tehdy poprvé, kdy svého otce viděla plakat. 

 

Felix se znovu oženil o pár let později s německou zpěvačkou Barbarou „Bärbel“ Greif. Byla o čtyřiadvacet let mladší, ale báječně si rozuměli. Díky ní se Holzmann stal známým i v zahraničí. Vystupoval společně s Bärbel na výletních lodích a v populární východoněmecké televizní show Ein Kessel Buntes.

 

Známé jsou i některé jeho monology, např. Akvárium, ale komik dával přednost dialogu. Po jeho boku se vystřídala řada více či méně známých osobností. Jeho partnery se stali mimo jiné František Budín, s kterým vystupoval skoro půl století, Viktor Maurer, Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jan Borovička, Jiří Bruder, Zdeněk Dítě, ale například i Karel Gott či Iva Janžurová.

 

13. září 2002 v jednaosmdesáti letech umírá na selhání srdce v německém Chemnitzu, dřívějším Karl-Marx-Stadtu.

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články