Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Jak zdravě zahustit omáčku? Vyzkoušejte guarovou gumu, psyllium nebo tapioku

Jak zdravě zahustit omáčku? Vyzkoušejte guarovou gumu, psyllium nebo tapioku
Zdroj: Pinterest
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Velké množství omáček a polévek se bez zahušťování prostě neobejde, ale není vždy nutné používat mouku. Existují i mnohem zdravější alternativy, stačí se je jen naučit využívat. Zapomeňte tedy na klasickou jíšku a začněte čarovat s tapiokovým škrobem nebo agarem.

Petra Járková 23. října 2019

Jak zahušťovat moukou, ví asi každý z nás, takže pokud jste milovníky právě této metody a nechcete se jí vzdát, vyměňte alespoň tu běžnou pšeničnou za celozrnnou. Použít se ale dají i ovesná, špaldová nebo hrachová mouka. Ta je skvělá například do polévek.

Tapiokový škrob

Tapiokový škrob seženete v malých granulích. Tento škrob je bezlepkový, takže vhodný i pro celiaky. Používá se nejčastěji do ovocných koláčů nebo ovocných šťáv. Pokrmy zahuštěné tapiokou můžete zmrazit a máte jistotu, že při rozmrazení zůstane konzistence stejná.

Guarová guma

Guarová guma snižuje hladinu cholesterolu a vyrábí se ze semen guarových bobů, které jsou pěstovány v Indii. Je mnohem silnější než třeba kukuřičný škrob, proto ji používejte v malém množství. Je vhodná do všech pokrmů a třeba i na zahušťování domácí zmrzliny.

Agar

Vegetariánské zahušťovadlo z červených mořských řas je velmi silné. Vyzkoušet ho můžete na omáčky, pudink i moučníky. Nepřidávejte ho však do receptů, kam patří ocet nebo potraviny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové.

Vyznáte se v jíšce? Jak připravit tu nejlepší
Mohlo by Vás zajímat:

Vyznáte se v jíšce? Jak připravit tu nejlepší

Psyllium

Psyllium je přírodní vláknina, vhodná při redukci hmotnosti, a navíc ji lze využít i na zahuštění pokrmů. Přidávejte ho po lžičkách, chvilku to trvá, než nabobtná a pokrm zhoustne. Ideální do omáček, polévek i nápojů.

Datle

Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale zahušťovat se dá i datlemi. Musíte je namočit přes noc a následně nakrájet na malé kousíčky. Používají se na zahuštění syrových pokrmů, ovocných šťáv i pyré.

NA RECEPTY SE ZDRAVÝMI ZAHUŠŤOVADLY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články