Fit a krásnátestovánísoutěže

Jedlé kaštany v kuchyni: Skvělé jsou nejen pečené, ale i v dortu nebo polévce

Zdroj:Pixabay

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sezóna jedlých kaštanů je tu. Jistě znáte ten pocit, když jdete po ulici a ze stánků se na vás line ta krásná vůně této pražené pochoutky. Vy si je můžete navíc připravit k snědku i doma.

Petra Járková 19. října 2019

Kde je koupit

Jedlé kaštany můžete vařit, péct i pražit. Jedná se o pochoutku, která je skvělá naslano i sladko. Kilo jedlých kaštanů koupíte přibližně za 120 korun. Sehnat byste je měli v supermarketech, na farmářských trzích i na e-shopech s bio potravinami.

Přednosti jedlých kaštanů

Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.  Obsahují více uhlovodíků než většina ořechů a jsou proto výborným energetickým a regeneračním zdrojem.

Uchování kaštanů

Nejlepší způsob uchování kaštanů je jejich zmražení v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si totiž zachovávají svou původní chuť.

Jak poznat jedlé kaštany od nejedlých

Jedlé kaštany poznáte snadno podle toho, že jsou tvarově i slupkou už napohled jiné než ty klasické. Mají delší bodliny. Každý obal jedlého kaštanu obsahuje tři plody. Syrové se konzumovat nedají, vždycky je musíte předem uvařit nebo upéci. Loupají se teprve po tepelné úpravě, a to tak, že mají vrchní, tvrdou slupku a pod ní ještě druhou jemnější – i tu je potřeba odstranit.

Thumbnail # Dýňová sezona začala: Jak vybrat tu správnou a připravit ji na slano i sladko
Mohlo by Vás zajímat:

Dýňová sezona začala: Jak vybrat tu správnou a připravit ji na slano i sladko

Vaření kaštanů

Plody nařízněte do kříže, zalijte vařící vodou a vařte půl hodiny doměkka. Potom je oloupejte a umelte na masovém mlýnku nebo prolisujte sítem. Když oloupané spařené kaštany povaříte ještě chvíli v mléce, získají jemnější chuť. V kombinaci s namočeným pečivem a bylinkami jsou výborné do nádivky. Nasladko je zase lepší povařit je v páře s vanilkou. Spolu s cukrem a sirupem jsou pak výborné na vafle, omelety a lívance.

Pečení kaštanů

Každý plod ostrým nožem nařízněte z vrchu do kříže, nechte několik hodin namočené ve vodě, rozložte na plech do trouby a při 200 stupních nechte péct asi 15 minut – nesmí úplně zčernat. Upravovat se dají i na grilu. Ještě za tepla je potom loupejte. V některých zemích se takto podávají jako příloha k masu.

RECEPTY S JEDLÝMI KAŠTANY NALEZNETE V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu