Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Málo známá prvorepubliková aférka: Milostný románek Mileny Jesenské, první české feministky

Málo známá prvorepubliková aférka: Milostný románek Mileny Jesenské, první české feministky
Zdroj: Rakouské kulturní fórum
+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Otec si přál, aby se jeho dcera stala lékařkou, ta ale po několika semestrech medicínu vzdala a utekla k psaní. Milena Jesenská měla temperamentu na rozdávání, veřejně se bouřila proti konvencím a zavedeným pořádkům. Jakmile přišla do společnosti, naprosto ji ovládla. A učarovala i spisovateli Franzi Kafkovi, se kterým prožila vášnivý románek...

Petra Járková 21. června 2019

Milena Jesenská se sice narodila roku 1896, ale rozhodně se nedala považovat za zakřiknutou ženu své doby. Byla emancipovaná, rázná a rozhodně nikdy nehrála druhé housle. V práci ani v soukromí.

Roku 1918 se vdala za Ernsta Pollaka, o deset let staršího židovského spisovatele. Vše hodila za hlavu a odstěhovala se za ním do Vídně. Tam se starala o rodinu a o roli paničky psala do ženských magazínů. Často proto bývá označována za první českou feministku. Také dávala hodiny češtiny, a když přece jen nebyly peníze, klidně nosila kufry na nádraží.

Po pár letech Milenina pracovní reputace přece jen rostla, proto začala přispívat do pražských novin i časopisů. Uměla věci nazývat pravými jmény, i díky tomu ji obdivovalo mnoho mužů.

Jedním z nich byl i jeden z nejvýznamnějších literátů té doby – Franz Kafka. Nebyl to ale on, kdo udělal první krok. Nebojácná Milena jím byla tak fascinována, že přeložila jednu jeho povídku a začala si s ním o ní dopisovat. Přes dopisy se pak do sebe zamilovali.

Legendární Franz Kafka: Vedl záhadný život, zakládal si na svém vzhledu a v mladém věku podlehl tuberkulóze
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární Franz Kafka: Vedl záhadný život, zakládal si na svém vzhledu a v mladém věku podlehl tuberkulóze

Byl to vztah plný vášně, přesto dnes působí poněkud nezvykle. Ti dva se totiž ve skutečnosti viděli jen dvakrát – poprvé na čtyři dny ve Vídni, podruhé na den v pohraničním městě Gmünd. Vůbec jim to nevadilo. Na papíře jejich slova vypadala i vyzněla lépe než ve skutečnosti.

„Ona je jako živoucí oheň, jaký jsem dosud nepoznal,“ svěřoval se v dopisech Kafka svému příteli Maxi Brodovi, který se o jejich korespondenci vyjádřil jako o té nejkrásnější, jakou v životě četl.

I přesto, že byl jejich vztah přímo magický, rozhodl se ho Kafka roku 1923 ukončit a Mileně přestal psát. Důvodem prý byl jeho špatný zdravotní stav. Nechtěl lásku svého života děsit. Rok nato zemřel.

Milenino manželství s Pollakem se rozpadlo, ona se vrátila zpět do Prahy, kde si z rozumu vzala architekta Jaromíra Krejcara. Měla s ním sice dceru Janu, ale o žádnou velkou lásku se nejednalo. Milena se s ním prostě naučila žít, i když ve vzpomínkách stále byla v dopisech s láskou svého života – s Kafkou.

PODÍVEJTE SE NA PRVNÍ FEMINISTKU V NAŠÍ GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články