Muž, který šel dobrovolně do koncentračního tábora! Po válce ho zabili komunisté

3. září 2019
Wikipedia.org
Wikipedia.org

Ani osmdesát let po začátku druhé světové války nepřestávají fascinovat osudy lidí, kteří se tváří v tvář smrti postavili nacistickým zrůdnostem. Jedním z hrdinů byl i Witold Pilecki, polský voják a člen polské odbojové organizace Zemská armáda. Aby dokázal, čeho všeho jsou nacisté schopni, šel dobrovolně do koncentračního tábora.

V těchto dnech si připomínáme osmdesát let od oficiálního začátku druhé světové války. Nejhorší konflikt v dějinách lidstva začal 1. září 1939 na německo-polské hranici, kdy německá vojska po předchozích provokacích a zinscenovaných incidentech zahájila invazi.

Už v listopadu 1939 vznikla Tajná polská armáda (Tajna Armia Polska), odbojová skupina na území okupovaného Polska. U jejího zrodu stál voják Witold Pilecki (13. května 1901 – 25. května 1948), pozdější člen odbojové organizace Zemská armáda (Armia Krajowa). O rok později provedl jeden z nejodvážnějších činů v historii války.

Dobrovolně v Osvětimi

Psal se rok 1940, Polsko bylo (již počtvrté během necelých dvou staletí) rozerváno sousedy. Zatímco ve „své“ východní části nechal „strýček Stalin“ popravit desetitisíce polských vlastenců a inteligence v katyňském lese, na západě operovali nacisté. A začaly se objevovat první zprávy o tom, jak hrůznou podobu má jejich představa „konečného řešení židovské otázky“. Spojenci tomu však stále odmítali uvěřit.

A právě proto se polský vlastenec Witold Pilecki rozhodl, že se nechá dobrovolně zavřít do Osvětimi, aby přinesl důkaz. V koncentračním táboře zorganizoval odboj mezi vězni. Vybaven falešným průkazem totožnosti na jméno Tomasz Serafiński vyrazil 19. srpna 1940 cíleně do Varšavy, kde probíhala vlna zatýkání a brutálních výslechů. I Pileckého (Serafińského) nacisté zatkli a po dvou dnech zadržování a bití gumovými pendreky ho převezli do koncentračního tábora Auschwitz. Dostal číslo 4859.

Přežil mučení i zápal plic

V táboře přežil zápal plic, zorganizoval odboj, ale též sepsal detailní popis chodu této „továrny na smrt“. V roce 1942 dokonce z koncentračního tábora vysílal radiovým vysílačem nacistické hydře přímo pod nosem proslulé Witoldovy zprávy, které byly pro Spojence hlavním zdrojem informací o tom, co se děje za osvětimskými ostnatými dráty.

V dubnu 1943 napsal další fascinující kapitolu svého života. Podařilo se mu přemoci ozbrojené strážce a uprchnout s dokumenty, které jim on a dva jeho kolegové sebrali. Útěk přišel právě včas, aby se mohl v srpnu 1944 zapojit do hrdinného varšavského povstání, které však bylo po dvou měsících utopeno v krvi téměř čtvrt milionu civilistů.

Popravili ho komunisté

Witold přežil nejen povstání a internaci v zajateckých táborech v Lambinowicích (Polsko) a Murnau (Bavorsko), ale dožil se i vytouženého osvobození a konce války. Bohužel však tento příběh přesto nemá šťastný konec. To, co nedokázali hitlerovci na bojišti a dokonce ani nacističtí kápové v koncentračním táboře, dokonali Sověti a jejich polští komunističtí kumpáni.

Dva roky po skončení války byl Witold Pilecki jako agent polské exilové vlády odhalen, zatčen a mučen, protože shromažďoval důkazy o sovětských zvěrstvech na území Polska. Ve zinscenovaném politickém procesu byl odsouzen k trestu smrti a 25. května 1948, krátce po svých 47. narozeninách, popraven.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA MUŽE, KTERÝ ŠEL DOBROVOLNĚ DO OSVĚTIMI:

Zavří­t reklamu