Oslovení holčičko je pro ženy ve veřejném prostoru bohužel dost běžná věc, říká Magdalena Davis v pořadu Žena v zenu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Magdalena Davis je česká politička, bioložka a aktivně se pohybuje i v oblasti ochrany životního prostředí. Od loňského roku působí také jako spolupředsedkyně Strany zelených. Několik let je rovněž úspěšnou starostkou Mníšku pod Brdy.

Petra Járková
Petra Járková 1. dubna 2021

Magdalena Davis přijala pozvání do pořadu Žena v zenu. Zakladatelkou projektu Žena v zenu je Lilia Khousnoutdinová spolu s koordinátorkou Petrou Schwarz Koutskou, kameramankou Veronikou Hejnovou a produkční Michaelou Cáskovou. Tyto dámy vám představí příběhy dvaapadesáti silných žen, které se dokázaly vyrovnat s nástrahami genderových stereotypů, pomluvami nebo s velkou negací okolí.

Díky emotivním videím jsme již měli tu čest seznámit se s zakladatelkou Lilií Khousnoutdinovou, herečkou Kristýnou Leichtovou nebo kontroverzní autorkou Ninou Špitálníkovou. Také jsme se podívali pod pokličku velmi známé spisovatelce a novinářce Báře Nesvadbové. Řada přišla i na energickou moderátorku Lenny Trčkovou, slavnou moderátorku Gábinu Partyšovou a charismatickou slovenskou herečku Vlastinu Svátkovou. Zajímavý je také příběh bývalé disidentky Jarmily Johnové.

Za komunismu se nám děti u výfuků aut dusily, říká bývalá disidentka Jarmila Johnová v pořadu Žena v zenu
Mohlo by Vás zajímat:

Za komunismu se nám děti u výfuků aut dusily, říká bývalá disidentka Jarmila Johnová v pořadu Žena v zenu

Magdalena Davis vstoupila do politiky těhotná

Do politiky vstoupila v roce 2014, kdy čekala nejmladšího syna, proto se setkávala s negací okolí a také radami, že by měla raději zůstat doma a starat se o děti. Nakonec dostala nabídku mandátu, ale odmítla ji právě kvůli rodině. Nakonec ho však stejně začala zastávat, když byly synovi dva roky. Pak přišel rok 2018 a ona už ve volbách jasně zvítězila.

„Starostka, a tak mladá,“ říkali jí tehdy senioři z Mníšku pod Brdy, kde kandidovala. Magda staré lidi a jejich nedůvěru chápala a chtěla jim ukázat, že na to má. Setkávala se i s hejty na sociálních sítích, na které se naučila nereagovat.

Oslovení holčičko je pro ženy ve veřejném prostoru bohužel dost běžná věc, říká Magdalena Davis v pořadu Žena v zenuMichaela Casková

„Oslovení holčičko je pro ženy ve veřejném prostoru bohužel dost běžná věc,“ svěřila se v pořadu Žena v zenu s potupným oslovením, které ji často potkává.

I když se může zdát, že je Davis neuvěřitelně silná, i ona má občas období, kdy má chuť všechno zabalit. Skloubit roli matky, manželky a vytížené političky totiž není nic snadného.

Že bych mohla hrát v bondovce? Tomu jsem stejně jako okolí nevěřila, říká Vlastina Svátková v pořadu Žena v zenu
Mohlo by Vás zajímat:

Že bych mohla hrát v bondovce? Tomu jsem stejně jako okolí nevěřila, říká Vlastina Svátková v pořadu Žena v zenu

Občas má pocit, že to zabalí

„V předvečer volby spolupředsedkyně Strany zelených jsem měla pocit, že to zabalím. Vnitrostranická kampaň mě vyčerpala, v Mníšku zase říkali, ať nesedím na více židlích, a mně začalo připadat, že už to nedám. V tu chvíli mě podrželi dva mí kolegové. Tým kolem mě je extrémně důležitý, bez toho by to nešlo.“ 

Magdalena Davis občas cítí vinu vůči svým dětem, že chodí domů pozdě a nestihne se jim věnovat tak, jak by si představovala. Naštěstí má skvělého muže, který jí s výchovou velmi pomáhá a mají společně nastavená taková pravidla, která fungují. „Můj muž vytváří prostředí, do kterého se těším, nevadí mu hlídat děti nebo vařit. Naše role jsou rovnocenné.“

Bára Nesvadbová je aktérkou projektu Žena v zenu, který bojuje s nenávistí nejen na internetu.
Mohlo by Vás zajímat:

Bára Nesvadbová o životě s rodiči psychology: Kritizovali mě za všechno, říká v pořadu Žena v zenu

Žena v politice

Občas v politice pociťuje tlak na to, že je žena. „Když sedím u jednacího stolu s několika muži, cítím, že musím získat respekt a projevit se racionálně, překonat nějaký předpoklad. Výhodou pro mě naopak je, že umím naslouchat, a tím pádem lépe předcházet některým frustracím a konfliktním situacím.“

Další motivaci čerpá Magdalena Davis z životní filosofie Gándhího a ovlivnila ji zejména jeho myšlenka, že pokud chce člověk změnu, sám se musí stát tou změnou.

Na celý rozhovor s Magdalenou Davis se podívejte v úvodním videu!

Zdroj náhledové fotografie k článku: Se souhlasem projektu Žena v zenu.

Hejty znám roky, málem mě stály zdraví, vypráví Gabriela Partyšová v pořadu Žena v zenu
Mohlo by Vás zajímat:

Hejty znám roky, málem mě stály zdraví, vypráví Gabriela Partyšová v pořadu Žena v zenu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články