Přenosná trouba s kulatým okýnkem: Vzpomínáte na remosku aneb Jak tento český vynález dobyl svět

25. března 2019
Facebook.com
Facebook.com

Remoska nemohla za komunismu chybět v žádné domácnosti. Oblíbený hrnec, který sestrojil český konstruktér, nahradily po sametové revoluci na několik let jiné spotřebiče, avšak nyní zase remoska zažívá boom a v oblibě u lidí opět stoupá. Jaký byl příběh tohoto šikovného hrnce, který si nemůže vynachválit nejedna hospodyňka?

Inspirace ve Švédsku

Remosku vytvořil počátkem padesátých let Oldřich Homuta, který se inspiroval podobným hrncem na výletě ve Švédsku. Elektrický hrnec ale zatím jenom vařil a nepekl.

Konstruktéři chtěli, aby hrnec uměl i péct, a tak prototyp remosky Oldřich Homuta se svými spolupracovníky dále vylepšoval. Nakonec se jim to podařilo a remoska byla na světě.

Označení

První remoska nesla označení HUT (Homuta, Uher, Tyburec) a znamenala první písmena příjmení hlavních konstruktérů. Malá Homutova dílna byla znárodněna a připojena k podniku místního hospodářství REMOS (= revize, elektro, montáže, opravy, servis), který se specializoval na elektrovýrobu a elektroslužby. Nově tedy neslo nádobí jméno remoska.

Zlatá éra remosek

První remosky se začaly sériově vyrábět ve Zdicích v podniku, kde se montovaly elektrické pečicí trouby. V roce 1957 se postavil úplně nový podnik v Kostelci nad Černými lesy, kde se začaly remosky vyrábět a začala tak zlatá éra, během níž se vyrobilo do roku 1991 téměř tři miliony kusů pečicích hrnců – remosek.

Výhody pečení v remosce

Vaření a pečení v remosce si oblíbila většina hospodyněk. Maso v ní připravené nebylo oproti přípravě v troubě vysušené. Jídlo v ní neztrácelo vodu a nepřipalovalo se zespodu, jelikož teplo z víka sálá shora a je rozváděno po stranách.

Původní remoska byla velmi jednoduchá, chyběla regulace výkonu a vnější tepelná izolace. Původně na víku nebylo skleněné okénko, což se poté ukázalo jako výhodnější. Okénkem totiž unikala část tepla a střed pečené potraviny se nemusel vždy dopéct.

Znovuzrození

Po revoluci zaplavily československý trh nové spotřebiče, jako třeba mikrovlnná trouba, které se měly stát nástupci slavné remosky. Firma Karma, která výrobu už dříve převzala, usoudila, že éra remosek skončila, a tak výrobu hrnců zastavila.

V roce 1994 se však jistý pan Blažek rozhodl, že zakoupí ochrannou známku remosky, která byla v té době na prodej, a bude se snažit o její vzkříšení. Se svým spolupracovníkem založili nový výrobní závod Remoska, s.r.o., ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Remoska dostala nový design, teflonový povrch a barvu. Starou známou remosku začaly poznávat hospodyně na Slovensku, v Polsku, Německu i Austrálii a začal o ni být znovu zájem.

V roce 2003 se začaly remosky exportovat do Velké Británie, kde jsou tak populární, že se jich tam prodalo už na desítky tisíc kusů. Dnes se 50 % výroby exportuje do desítek zemí po celém světě.