Trestná koza: Mučicí nástroj navržený původně pro ženy. Průběh týrání byl doslova nesnesitelný

trestná koza
Zdroj: Wikimedia Commons, Wisniowy, CC BY-SA 4.0

Takzvaná trestná koza nevypadá na první pohled nijak hrůzostrašně, pokud vás tedy neděsí předměty připomínající gymnastické nářadí. Ale i přes "nevinný" vzhled dokázala koza přivodit odsouzeným hotová muka. Za vše mohl trojúhelnikový okraj směřující nahoru.

Kamil Šivák
Kamil Šivák20. 11. 2023 16:00

Mučící nástroj zvaný trestná koza byl poprvé použit ve středověké Evropě, zejména během řádění španělské inkvizice. Pak migroval do Severní Ameriky. Využíval ho třeba George Washington. Jak to celé fungovalo?

Co byla trestná koza?

Začněme faktem, že šlo snad o nejbolestivější metodu popravy, která byla kdy vymyšlená. Původně byla navržena pro ženy. Ty se musely svléknout do naha a obkročit něco, co v podstatě připomínalo trojúhelníkový kus kovu nebo dřeva, na jehož hraně byly umístěny ostré výčnělky.

Následně se oběti na nohy přivázala závaží. V závislosti na vyměřené délce trestu mohla dotyčná žena zažít buď velké nepohodlí, nesnesitelnou bolest, zmrzačení či smrt. V teoretické rovině mohlo dojít i k rozpůlení celého těla, o tom ale nejsou dostupné záznamy. Někdy mučitelé navíc drželi u spodní části těla mučené oheň, nebo ji lechtali, aby se více kroutila a cítila intenzivnější bolest.

Trestná koza v koloniální éře

Brutální metody mučení si často spojujeme se středověkem, ale to není tak docela pravda. Některé děsivé nástroje přetrvaly celá staletí. Jeden z otců zakladatelů, George Washington, používal kozu k napravení neposlušných vojáků. V případě dezerce či zrady bylo ale použito oběšení nebo zastřelení. Drobné přestupky se řešily bičováním.

Trestná koza byla Washingtonem použita i 10. července 1775. Válečný soud odsoudil Williama Pattina k patnácti minutám jízdy na koze, neboť vyhrožoval a zneužíval několik vězňů z Quarter Gard. Čtvrthodina sice nenapáchá takové škody jako dvě hodiny, přesto si to pro příště jistě rozmyslel.

Mučením k přiznání

Mučení bylo a je používáno jako nástroj k získávání informací. Během inkvizice byla trestná koza jen jedním ze široké škály nástrojů, které měly lidem způsobit bolest a utrpení. Oběť se pak fyzicky i psychicky zhroutila.

Mučitelé si ale časem uvědomili, že jim vězni dávají informace, které chtějí slyšet, jen aby mučení již skončilo. A tak je drželi měsíce i roky pod zámkem, aby si byli jisti, že mluví pravdu. Pokud byla výpověď po celou dobu neměnná a odpovídala zjištěným faktům od jiných zdrojů, nebyl důvod pochybovat.

I dnes je mučení ožehavým tématem. Jedni ho schvalují jako důležitý nástroj pro zajištění národní bezpečnosti, druzí tuto praktiku odsuzují, neboť se domnívají, že je nehumánní a neúčinná.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Wooden horse
Historydefined.net: History of the Spanish Donkey Torture Device

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články