František Řehák, zedník Lorenc z filmu Na samotě u lesa: Utrápil se k smrti

František Řehák, zedník Lorenc z filmu Na samotě u lesa: Utrápil se k smrti
Zdroj: se souhlasem TV Prima
Na samotě u lesa: Manželé Lavičkovi touží po chalupě dědy Komárka. Ten ji ale nehodlá opustit. Vše vyřeší až jejich děti, které ho začnou považovat za vlastního dědečka. Zdeněk Svěrák byl bez plnovousu k vidění jen velmi sporadicky. Režisér Jiří Menzel trval na tom, že se musí oholit, neboť jen tak bude jako Pražák vypadat věrohodněji.Když Ladislav Smoljak vypravoval historku o vodníkovi, měl ve skutečnosti citovat protipožární bezpečnostní poučku.Daniela Kolářová si vydupala, že bude mít během natáčení u sebe svého osmiměsíčního syna. + 1 fotka+ 2 fotky

Není nic horšího, než když rodič přežije své dítě. Tento smutný osud potkal Františka Řeháka, představitele zedníka Lorence z filmu Na samotě u lesa, který si můžeme připomenout dnes na TV Prima. Po smrti syna to s Řehákem začalo jít z kopce. Nikdy se s tím nedokázal smířit.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. května 2021

Děj filmu Na samotě u lesa: Jak výhodně získat domek na venkově? Nejlepším způsobem je pronajmout si u svérázného dědy jednu místnost a počkat do jara, až se odstěhuje na Slovensko za synem a dům prodá. Jenomže jak čas plyne, děda se nemá k odchodu, a dokonce se spřátelí s kupcem nemovitosti Oldřichem, kterého uhání manželka Věra, aby starce už konečně vypakoval pryč. Na komedii Na samotě u lesa z roku 1976 se můžete podívat dnes ve 22:10 na TV Prima.

Josef Kemr
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární chalupář Josef Kemr: Rozčílil se i kvůli maličkostem, do smrti tajil existenci syna

Z kadeřníka hercem

František Řehák se o herectví zajímal již v dětství. Jeho matka byla vášnivou členkou ochotnického divadla, otec zase dělal maskéra, kadeřníka a vlásenkáře. Nejprve nastoupil do otcovy firmy a vyučil se jeho řemeslu. S nástupem druhé světové války se ale k herectví opět vrátil. Začínal ve spolku Sokol, ten byl však v Protektorátu zakázán.

V roce 1945 začal s divadlem a později také s filmem, oběma oblastem se věnoval na profesionální úrovni. Během své kariéry měl nastudovat 283 divadelních her, 78 televizních a 52 filmových rolí, mezi které patří i Lorenc, zedník na vozíku z kultovního snímku Na samotě u lesa.

Josef Kemr byl ve filmu legendární.
Mohlo by Vás zajímat:

Na samotě u lesa se málem točilo bez skvělého Josefa Kemra. Komunisté nechtěli, aby ve filmu hrál. Jaké další zajímavosti tato komedie čítá?

Boj s rakovinou

Herecké geny zdědil i jeho syn Ivan. Kromě divadla se věnoval rovněž dabingu a filmu. Ve čtyřiašedesáti letech mu ale do života vstoupila rakovina. Bojoval s ní dlouhé dva roky. I přes vážnou diagnózu se do poslední možné chvíle objevoval na prknech, která znamenají svět. Svůj boj ale bohužel prohrál 25. dubna 2017.

Starý král z Pyšné princezny Stanislav Neumann: Přišel o jediného syna, sám smrti unikl jen o vlásek
Mohlo by Vás zajímat:

Starý král z Pyšné princezny Stanislav Neumann: Přišel o jediného syna, sám smrti unikl jen o vlásek

Smutný osud Františka Řeháka

Synova nemoc přinesla Františku Řehákovi samé trápení a po Ivanově pohřbu již na vše rezignoval. Zhoršil se mu také psychický stav. Jeho třiadevadesátiletá tělesná schránka takový nápor nevydržela.

Doslova se utrápil k smrti. Ivana tak na onen svět následoval po pouhých 63 dnech. „František prostě usnul a už se neprobudil,” uvedla pro deník Blesk jeho manželka. „Šlo to rychle za sebou, syn a teď i František. Krátce před skonem si ještě telefonoval se sestrami,” dodala.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: František Řehák
TV Prima: Na samotě u lesa

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Otevřená zpověď dcery herečky Aleny Mihulové: Jsem vděčná, že jsem na holky, říká Karolína Kachyňová

Další články