Tankový prapor: Herci měli strach o honoráře, hrozilo jim dokonce trestní stíhání

Tankový prapor
Zdroj: Česká televize
Tankový praporTankový praporTankový praporTankový prapor+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Tankový prapor se může pyšnit jedním prvenstvím. Po revoluci byl jako úplně první natočený ze soukromých fondů. Zpočátku panovalo všeobecné nadšení, jenomže pak se provalilo, že možná nebude na výplaty, a ještě k tomu by mohly přijít oplétačky se zákonem...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 9. srpna 2020

Doktor filozofie Danny Smiřický je při nástupu na povinnou vojenskou službu přiřazen k tankovému praporu. Ve dne působí jako velitel tanku, pak se angažuje jako kulturní pracovník. Ve volných chvílích vzpomíná na Lizetku, vdanou ženu, se kterou chtěl navázat vztah. Ale co oči nevidí, to srdce nebolí. Svůj zájem přenese na další vdanou dámu, tentokrát ale jednoho z důstojníků. Tím jeho eskapády ale nekončí. Zažije také sovětskou delegaci a tragickou smrt velitele.

Na Tankový prapor se můžete podívat dnes ve 20:10 na ČT 1

Rychle, rychle

Na Tankovém praporu se pracovalo takzvaně za pochodu. Své o tom ví i autor scénáře Radek John. To se zrovna vrátil z Ameriky, když mu zavolali z produkční společnosti Bonton, že mají jeden scénář, který je o ničem, a že ho potřebují přepsat. A tak John k tomu sedl a za dva týdny měl hotovo.

Scénář hotov! Můžeme točit? Ne!

Ono by se chtělo točit, ale nebyly peníze, respektive nevyšel úvěr bez zástavy. Tak se zastavil dům jednoho z manažerů Bontonu. Peníze ale nejsou všechno. Ještě je tady úřední šiml. Poslanecká sněmovna se usnesla, že armáda nesmí za peníze provádět jakékoli aktivity. Jenomže štáb potřeboval natočit útok tanky. Nakonec pomohl až náčelník generálního štábu, který přivřel oko a udělil výjimku.

Copak je to za vojáka
Mohlo by Vás zajímat:

Copak je to za vojáka: Na Koubu vojna teprve čekala, Tekely skončil ve vězení

Bude na honoráře?

I přes vyřízený úvěr měli producenti stále finanční problémy. „Natáčeli jsme zrovna na tankodromu, když za námi přijel producent Kratochvíl,” zavzpomínal režisér filmu Vít Olmer. “Začal všem vysvětlovat, že se nemusí bát, že na výplaty bude. Zajímavé bylo, že to v tu chvíli ani nikdo moc neřešil. Všichni jsme byli v euforii, a kdo měl něco navíc, dal peníze ze svého.”

Film vznikl nelegálně

Ač tomu lze jen stěží uvěřit, bylo tomu skutečně tak. Bonton totiž porušil starý, ale stále platný zákon o znárodnění a monopolu kinematografie. Šlo o to, že výrobu všech filmů měl pod palcem pouze Barrandov. Když se objevila první vlaštovka ze soukromého sektoru, začalo filmařům vedení vyhrožovat. Během natáčení tak panovala důvodná obava, že by si pro všechny mohla přijít policie.

Vydělali, ale přesto Olmera vzali na hůl

Tankový prapor patří mezi nejvýdělečnější filmy. Když šel do kin, přišly se na něj podívat dva miliony diváků. Celkově tak vydělal dvacet šest milionů korun. Jenže Vít Olmer podepsal před natáčením velmi nevýhodnou smlouvu a přišel si tak oproti výdělku na opravdu směšnou částku. Vyplatili mu pouhých 7500.

Na další zajímavosti a fotky se podívejte zde:

Zdroj textu: čsfd, Aha!, super.cz
Zdroj fotek: Česká televize

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články