Velká modrá díra: Podmořský div, který dodnes ukrývá ostatky dvou průzkumných potápěčů

Velká modrá díra
Zdroj: Wikimedia Commons, U.S. Geological Survey (USGS), Public domain

Asi 63 kilometrů od pobřeží Belize City se nachází přírodní zázrak zvaný Velká modrá díra. Jde o zatopený závrt s křišťálově čistou vodou, rozmanitým mořským životem a úžasnými geologickými útvary. To vše z ní dělá jednu z nejlepších světových destinací pro milovníky potápění.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 01. 2024 16:00

Při pohledu shora vypadá Velká modrá díra jako kruh, v jehož středu je ta nejtmavší modř, obklopená prstenci tyrkysové, akvamarínové a blankytné barvy. Tento kontrast je tak dramatický, že lze vidět i z vesmíru.

Velká modrá díra – ráj pro potápěče

Velká modrá díra je součástí rezervního systému bariérových útesů, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o největší známý a přirozeně se vyskytující podvodní propad o průměru 300 a hloubce 124 metrů.

Díra se nachází v centru Lighthouse Reef, což je atol, nebo též korálový prstenec s lagunou uprostřed. Návštěvníkům se po ponoru naskytne možnost obdivovat ohromující útvary, jako jsou stalaktity a stalagmity, z nichž některé dosahují výšky až 12 metrů. Mezi korálovými útesy a propojenými podvodními jeskyněmi lze zase narazit na tropické ryby, žraloky a obří kanice. Tato podívaná ovšem není určena pro všechny. Pouze certifikovaní potápěči s více než 24 ponory se mohou vydat do těchto tajemných míst.

Vznik Velké modré díry

Předpokládá se, že Velká modrá díra byla původně vápencovou jeskyní, která vznikla během poslední doby ledové. Přibližně před 70 miliony lety se pomocí obřích geologických zlomů na zemském povrchu vytvořily rozsáhlé vápencové hřbety, které vytvořily platformy, na nichž se mohly tvořit korály. Po poslední době ledové se nad těmito plošinami postupně zvedala hladina moře. Korál pokračoval v růstu a vytvořil prstencové stěny atolu Lighthouse Reef.

Vápencové jeskyně ve středu této korálové formace se zaplavily vodou. Následný tlak zapříčinil jejich zhroucení, čímž se vytvořil obrovský propad, nyní známý jako Velká modrá díra.

Velká modrá díra je známá od 16. století

První písemné záznamy o Velké modré díře se datují do 16. století. Pocházejí od španělských dobyvatelů. Konečný název Lighthouse Reef pak tento podmořský div získal v padesátých letech osmnáctého století dle nedalekého majáku. Pojmenovali ho tak Angličané, kteří tuto oblast tehdy obsadili.

Přesto byla Díra stále z větší části neprozkoumaná. To se změnilo až s příchodem známého potápěče a oceánografa Jacquese Cousteaua. Právě i jeho přítomnost udělala z tohoto místa přitažlivou turistickou destinaci.

V roce 2018 se k Velké modré díře vydal vnuk Cousteaua Fabien, a to spolu s britským miliardářem sirem Richardem Bransonem a oceánografkou Erikou Bergman. Jejich posláním bylo digitálně zmapovat celý propad a pořídit kvalitní fotografie a videa systému jeskyní. Čekalo je však nemilé překvapení ostatky dvou potápěčů, kteří zemřeli při průzkumu. Jejich těla byla pod vrstvou sirovodíku, a jelikož pod ním není žádný kyslík, velmi dobře konzervuje. Nechali je tam odpočívat "v míru". Nejvíce je fascinoval fakt, že tam zůstalo vše zachováno tak, jako v dávné minulosti. Ale ani jejich expedice ještě neodhalila všechna tajemství tohoto neobvyklého úkazu. Podaří se to někomu?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Great Blue Hole
Allthatsinteresting.com: Exploring Belize's Great Blue Hole, The Massive Underwater Sinkhole That's Visible From Space

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články