Viktoriánská krinolína: Šaty, které byly terčem posměchu i smrtící pastí. Kvůli nim zaživa uhořelo až 3000 žen

Viktoriánská krinolína: Šaty, které byly terčem posměchu i smrtící pastí. Kvůli nim zaživa uhořelo až 3000 žen
Zdroj: Wikimedia Commons, Published in Punch between 1858 and 1864, Public domain

Říká se, že pro krásu se musí trpět. Ve viktoriánské době se ale toto rčení děsivě pozměnilo - pro krásu se musí zemřít. V devatenáctém století se totiž mezi ženami začaly těšit oblibě široké krinolínové sukně, které však tisícům z nich přinesly krutý osud...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 09. 2024 11:00

Trend nošení širokých sukní trval naštěstí jen krátce. Ale i tak si vyžádal spoustu lidských životů. Nejhorší bylo, když se žena s krinolínou pohybovala okolo otevřeného ohně. Ten byl totiž nejhorším nepřítelem tohoto módního výstřelku.

Co je to krinolína?

V polovině devatenáctého století začaly ženy nosit široké sukně zvané krinolíny. Oblíbily si je, protože eliminovaly potřebu "tuhého" spodního prádla a umožnily jim se mnohem volněji pohybovat. Muži naopak tento typ sukní začali zesměšňovat. A to zejména v karikaturách. Některé modely mohly mít na šířku až 180 centimetrů. Je tak jasné, že dámy měly značné problémy při procházení dveřmi, či nastupování do kočáru.

Nejhorší vlastností krinolíny ale nebylo to, že se v nich těžko pohybovalo, či že "drtily muže a odstrkovaly od dam hosty na večírcích", jak se uvádělo v posměšných malůvkách. Ne. Ve skutečnosti to byla smrtící past, jejíž oběť uhořela.

Zemřely kvůli ní tisíce žen

Krinolínové sukně obsahovaly vše pro to, aby vzplály. Byly vyrobeny z hořlavé látky, obsahovaly velké vzduchové kapsy, které ještě plameny přiživovaly a byly tak široké, že se ženy častokrát nechtěně otřely třeba o plamen svíčky či o varnou desku. Tisíce žen tak doslova uhořely zaživa.

Jednou z nich byla manželka básníka Henryho Wadswortha Longfellowa, Fanny, jejíž šaty vzplály od zápalky nebo kusu hořícího papíru. Navzdory pokusům o záchranu života svým zraněním podlehla. Takto zemřely i nevlastní sestry Oscara Wildea. Na halloweenské párty, pořádané 31. října 1871 v Irsku, se jedna sestra otřela o svíčku a vzplanula. Ta druhá se jí pokusila zachránit život a přitom začala hořet také. Zahynuly obě.

Stejně tragický osud potkal baletku, jenž tančila příliš blízko jevištních světel. V roce 1863 zase zemřela mladá pokojská v kuchyni. O čtyři roky později vzplála arcivévodkyně Mathilde z Rakouska. Snažila se totiž za zády schovat zapálenou cigaretu. Většina historických pramenů se shoduje na tom, že krinolíny připravily o život až 3000 žen. I když byla situace vážná, nepřestávaly se objevovat na toto téma karikatury. V jedné z nich se zveřejnil vtip, že ženu s krinolínou by měl doprovázet sluha s vědrem vody.

Konec trendu nošení široké sukně

Snad právě proto, že byl trend nošení krinolín smrtící, dlouho netrval. Kritika zesílila hlavně po Občanské válce, kdy ministři zaujali tvrdý postoj vůči hořlavému oděvu, avšak ne kvůli tomu, že mohl zabíjet, nýbrž kvůli tomu, že mohl na ženě odhalit spodní prádlo, nebo, chraň bůh, holou kůži.

A tak krinolíny zůstávají dodnes jakousi temnou etapouviktoriánské doby, kdy se naplnilo výše uvedené rčení, že za krásu se musí trpět i přinést tu největší oběť - vlastní život.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Crinoline
Allthatsinteresting.com: Crinoline, The Fatal Fashion Trend That Killed Thousands Of Women During The Victorian Era

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články