Vize budoucnosti, které se vyplnily: Bezdrátová sluchátka, internet, válka i atomová bomba

Ray Bradbury
Zdroj: Wikimedia Commons, CBS Television, Public domain
Vážený francouzský generál a vojenský stratég Ferdinand Foch po podpisu mírové smlouvy ve Versailles, prohlásil že jde o pouhé příměří trvající dvacet let. Přesně o 20 let a 68 dní později začala druhá světová válka.Mark Twain se narodil v roce 1835, dva týdny poté, co se na nočním nebi zjevila Halleyova kometa. O 74 let později se svým životopiscem vtipkoval, že se návratu komety nedožije (vrací se každých 75-76 let). Dožil se, příští rok. Vydechl naposledy pouhý den poté, co se znovu objevila (21. dubna 1910).Ruský spisovatel Vladimir Fjodorovič Odojevskij ve svém nedokončeném románu Rok 4338 popsal domy spojené magnetickými telegrafy, což umožňovalo komunikaci na velkou vzdálenost. A to nebylo vše. Představil také zařízení, jenž každý den vydávala žurnály plné anekdot, zpráv i úvah o spletitosti života. To připomíná moderní blogování.V roce 1900 se se svými prorockými vizemi svěřil i inženýr John Elfreth Watkins, a to v časopise Ladies Home Journal. Něco se sice minulo účinkem, komáři nás otravují pořád a školné není rozhodně zadarmo, ale s digitální fotografií to trefil přesně. Je pořízená ihned a během okamžiku se může rozšířit po celém světě.+ 2 fotky+ 3 fotky

Historie je plná pozoruhodných předpovědí, které se navzdory všem předpokladům vyplnily. Tyto předpovědi, ať už zrozené z vědeckého pohledu, z bystrého pozorování či z pouhé intuice, zanechaly nesmazatelnou stopu v našem chápaní světa.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 06. 2024 16:00

Od Nostradamových záhadných veršů, až po děsivě přesné technologické předpovědi sci-fi vizionářů, odhalují tyto příklady prognostik záhadnou schopnost některých jedinců nahlédnout do budoucnosti. Pojďme se tak podívat na nejzajímavější z nich, které se doopravdy vyplnily.

451 stupňů Fahrenheita

V dystopickém románu Raye Bradburyho, který vyšel v roce 1953, byla načrtnuta společnost pohlcená neutuchající touhou po zábavě, kterou lidé hledali v jakýchsi malých mušlích, jenž pak jejich uši zaplavily elektronickým oceánem zvuku. Že vám to nic ze současnosti nepřipomíná? A co taková bezdrátová sluchátka?

Tato elegantní moderní zařízení nabízejí moderní paralelu k Bradburyho mušlím. Ale naštěstí bez zlověstného podtextu kontroly státu. Když tedy ponecháme stranou varování před nekontrolovatelnou "konzumací" médií, představují bezdrátová sluchátka zvláštní spojení mezi fikcí a realitou.

Guinnessova děsivá předtucha

Herec Alec Guinness varoval svého kolegu Jamese Deana, aby nejezdil ve svém novém vysokorychlostním autě. Pokud ho neposlechne, bude 30. září 1955 ve 22:00 mrtvý (rozhovor se odehrál týden před tragédií). Dean ho samozřejmě neposlechl a Guinness se bohužel ve své předpovědi nemýlil.

Gulliverovy cesty

V nadčasovém románu Gulliverovy cesty Jonathana Swifta lze nalézt zajímavou předpověď týkající se Marsu. Představoval si, že kolem rudé planety obíhají dva měsíce. Popsal jejich velikost i rychlost otáčení, a to století před jejich objevem. Jak mohl napsat tak přesnou předpověď, když neměl k dispozici ani pořádný dalekohled? Jedna z teorií praví, že byl možná mimozemského původu.

Na další předpovědi budoucnosti, které se vyplnily, se podívejte do naší galerie.

Zdroj informací:
Wikipedia.org: Věštba
Historydaily.org: Historical Predictions That Came True

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články