Zbojník Karol Pistulka: Lidé ho přirovnávali k Jánošíkovi, zrada milenky ho stála svobodu i život

Zbojník Karol Pistulka: Lidé ho přirovnávali k Jánošíkovi, zrada milenky ho stála svobodu i život
Zdroj: Pixabay

Legendární lupič Karol Pistulka se svými činy již navěky zapsal do historie jako slezský Robin Hood. Otázkou ale je, zda si tento "titul" skutečně zasloužil? Někteří ho totiž oslavovali, jiní zase zatracovali jako obyčejného kriminálníka...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 05. 2025 11:00

O Karolovi Pistulkovi se dokonce skládaly písně. Obyvatelé Horního Slezska v něm viděli hrdinu, který bohatým bere a chudým dává. Měl se hlavně starat o rodiny, které sužovala špatná finanční situace. Byl ale skutečně takový lidumil? Jaký byl jeho život?

Žijící legenda Karol Pistulka

Karol Pistulka se narodil v roce 1848 ve městě Strzeleczki, jež se nachází v dnešním Opolském vojvodství. Nejvíce byl se svou partou aktivní v letech 1873 a 1874. Jeho hlavním komplicem byl Wincenty Eliasz ze Straduni. Podle všeho se poznali ve věznici v Bytomi. Jejich loupeživá tlupa působila v celém Horním Slezsku.

Počínali si nebojácně, takže o nich brzy psaly i zahraniční noviny. Zvláště odvážný útok na pokladnu (trezor) průmyslového koncernu Thiele-Winckler v Katovicích byl pořádnou senzací. A když už tam byli, zaměřili se také na městskou pokladnu a nedaleký hotel. Unikat dopadení se mu mělo dařit díky tomu, že se rád stěhoval, měl velkou síť úkrytů a cestoval vždy v přestrojení. Kdo jim byl ochotný pomoci, mohl počítat se štědrou odměnou. Povídalo se také, že k loupežím využívají magii. Prý znají speciální kapradinu, která kouzelnou mocí otevře každý zámek.

Raději otrava tabákem než poprava

Štěstí je vrtkavé. A tak došlo i na zatčení Pistulky. Měla ho zradit jeho vlastní milenka. Důvod není jasný. Slezský Jánošík byl souzen v Bytomi, kruh se uzavřel. Vrátil se tam, kde se seznámil se svým hlavním komplicem Eliaszem. Přestože se nepřiznal, odsoudili ho v létě 1875 ke stětí hlavy. Exekuce vykonána ale nebyla, otrávil se předtím totiž sám požitím nezpracovaného tabáku.

Osud Eliasze byl o něco bizarnější. I on byl dopaden a odsouzen k smrti. Tento trest byl ale nakonec změněn na doživotí. Zbytek svých dnů měl strávit v Ratiboři. Po pětatřiceti letech ale dostal možnost stát se znovu svobodným člověkem. On to ale odmítl a raději zůstal za mřížemi. Celu opouštěl jen tehdy, když si potřeboval zajít nakoupit. Zemřel v roce 1918.

Zvěčněni voskem a zlatem

Na počátku dvacátého století byli oba lupiči zvěčněni, coby voskové figuríny, v berlínském Castans Panopticum, a to dokonce v původním oblečení. Kromě toho po nich zbyl také odkaz v podobě povídačky o ukrytém pokladu. Údajně ho pohřbili v Obrowci - na místě, kde se v té době stavěl kostel. Je ale docela možné, že může být zakopán také v Bytomi, nebo na dalších místech. Doposud se nic nenašlo. Čekají snad mince na nálezce, který je bude skutečně potřebovat?

Zdroje informací:
Wikipedia.pl: Karol Pistulka
Ciekawostkihistoryczne.pl: Karol Pistulka - śląski Janosik

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články