Charles Pretty Boy Floyd: Robin Hood Velké hospodářské krize nejraději mazal hypotéky

Charles Pretty Boy Floyd
Zdroj: Wikipedia

Charles "Pretty Boy" Floyd nebyl jen obyčejný bankovní lupič, ale také symbol vzpoury a vytrvalosti v těžkých časech Velké hospodářské krize. Známý pro svůj pěstěný vzhled a odvážné loupeže se pro mnohé stal lidovým hrdinou, který lidem připomínal Robina Hooda, který taktéž přerozděloval bohatství v době rozšířené chudoby.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 05. 2024 16:00

Floydův příběh je směsicí dramatična, schopností vyhýbat se orgánům činným v trestním řízení, kouzel a nebezpečí.

Mladý Pretty Boy

Charles Arthur Floyd se narodil v roce 1904 v Adairsville ve státě Georgia. S rodinou se ale brzy přestěhoval do Oklahomy. Jenomže to bylo z bláta do louže. Třeli bídu s nouzí. Floyd tak začal poměrně brzy přemýšlet o tom, jak by mohl něco vydělat a pomoci tak své rodině. V úvahu přicházela těžká práce na ropných polích, ale později přidal i ozbrojené loupeže.

Zrození Pretty Boye

Přezdívku Pretty Boy získal Floyd ve dvaceti. Předtím se mu říkalo "Choc", dle jeho oblíbeného piva Choctaw. Stále se ale neví, jak přezdívka vznikla. Někteří tvrdí, že mu ji dala jedna prostitutka v jeho oblíbeném nevěstinci. Jiní zase tvrdí, že se mu tak začalo říkat kvůli tomu, že ač pracoval na ropných polích, měl vždy čisté oblečení. Poslední teorie praví, že ho jeden svědek loupeže popsal jako "růžolicího hezkého mladíka." Víme jen jedno - Floyd přezdívku nesnášel.

Dráha zločince Charlese Floyda

Poprvé byl zatčen v osmnácti, když na poště ukradl tři dolary. O pár let později vykradl podnik v St.Louis. Za to dostal tři a půl roku. Po propuštění se stal součástí podsvětí v Kansas City. Tam se zaměřil na finanční instituce. V roce 1930 byl zatčen za zabití policisty během zpackané loupeže. Tentokrát se mu ale podařilo utéct. Další rok se stal podezřelým z vraždy dvou bratrů, kteří vyráběli rum, k tomu se přidal další policista, federální agent a vysloužilý šerif.

Šlo mu jen o peníze? Ne. Ničil také dokumenty o hypotékách. Pokud byly skartovány, dluh zanikl. A právě tehdy mu začali lidé říkat Robin Hood. Během krize to chudí brali jako velkou pomoc.

Masakr v Kansas City

V roce 1933 si Floyd se dvěma komplici posvítil na dodávku, která převážela jeho kumpána Franka Nashe do vězení. Výsledkem byl masakr. Alespoň dle slov FBI. Floyd tvrdil, že tam vůbec nebyl. Ať to bylo jakkoli, po smrti Johna Dillingera se stal veřejným nepřítelem číslo jedna. Na jeho hlavu byla vypsána odměna ve výši 23 000 dolarů. Americký Robin Hood se v té době raději stáhnul do ústraní a žil pod jménem George Sanders.

Dne 22. října 1934 byl svědky spatřen v East Liverpoolu v Ohiu. Ti to okamžitě nahlásili agentům. Jakmile Floyd a jeho společník zjistili, že se na ně chystá hon, utekli se schovat do nejbližšího kukuřičného pole. Po pár chvílích se ozvaly výstřely. Nejméně dva z nich zasáhly Floyda. Jeho poslední slova měla být: "Střelili mě dvakrát. Skončil jsem." Za jeho dopadení si zásluhy připsala samozřejmě FBI, říká se ale, že ho naopak dopadla místní policie. Ať už to bylo jakkoli, chudí se zase neměli na koho spolehnout.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pretty Boy Floyd
Historydaily.org: Charles Pretty Boy Floyd-The Depression Era Robin Hood

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články