Zmizení Michaely Garecht: Přestože policie obdržela 15 000 tipů, jejího únosce se podařilo odhalit až po 32 letech

Zmizení Michaely Garecht: Přestože policie obdržela 15 000 tipů, jejího únosce se podařilo odhalit až po 32 letech
Zdroj: Pixabay

Psal se rok 1988, byla sobota ráno a devítiletá Michaela Garecht zrovna se svou kamarádkou jela na koleběžce po chodníku v kalifornském Haywardu. O chvíli později ji do auta vtáhl neznámý muž, jehož se podařilo identifikovat až po více než třiceti letech.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 20. 06. 2024 16:00

Michaelina kamarádka Katrina Rodriguez byla jediným svědkem jejího únosu. Okamžitě o tom informovala dospělého člověka, který zavolal na linku 911. Popis únosce byl bohužel velmi špatný, což umožnilo Mischovi v klidu uniknout. V průběhu let se vyšetřovatelé zaměřili na různé stopy, které však končily slepou uličkou. Věci se pohnuly až po 32 letech...

Šokující únos Michaely Garecht

Michaela onoho osudného dne (19. listopadu 1988) si šla se svou kamarádkou Katrinou nejprve koupit limonádu. Když vyšly z obchodu ven, zjistily že někdo ukradl Katrininu koloběžku. Rozdělily se tak, aby pročesaly celé parkoviště. Michaela ji brzy zahlédla za jedním autem. Když si ji chtěla vzít, nějaký muž ji chytil kolem pasu a donutil nastoupit do auta.

To vše v naprostém šoku sledovala z povzdálí Katrina. Slyšela ji, jak křičí a volá o pomoc, ale byla naprosto konsternována strachem. Prodavač v obchodě, kterému Katrina vše řekla, dal policii bohužel špatný popis únosce, tím ten skutečný získal dostatek času na útěk.

Celostátní pátrání

Únos Michaely vyvolal ve společnosti notné pozdvižení. Místní policejní oddělení obdrželo během prvního roku vyšetřování přes 5 000 tipů. Byla také vypsaná odměna ve výší 70 000 dolarů. Dívčina podobizna se navíc objevila na billboardech a krabicích od mléka. FBI prohledala všechny kouty okresu Alameda pomocí vrtulníků a letadel. Přesto se případ nepohnul kupředu.

Celkem vyšetřovatelé pracovali s 15 000 tipy, žádný z nich je ale nedovedl k unesené dívce. Jen Michaelina matka Sharon založila blog s informacemi o pátrání. V roce 1992 jeden vězeň z Indiany, Roger Haggard, vypověděl, že pomáhal svému kamarádovi její tělo pohřbít. Byla to lež. Když policii zavedl na domnělé místo, nic se nenašlo. Pak se přiznal, že tím chtěl docílit podmínečného propuštění. Po této eskapádě byl případ uložen víceméně k ledu. Pokračovalo se až v roce 2019 po osvobození Jaycee Lee Dugard, která strávila v zajetí 18 let. Po výslechu jednoho z únosců, Phillipa Garrida, začali kriminalisté vyšetřovat i další muže, kteří byli někdy odsouzeni za únos v oblasti severní Kalifornie.

Dopadení únosce Michaely Garecht

Policie během několika dalších let vyslechla řadu zločinců, včetně Tima Bindnera, který byl hlavním podezřelým v případu únosu Amber Swartz v roce 1988 a Wesleyho Shermantina, který byl součástí kalifornského dua Speed Freak Killers. A právě druhý jmenovaný prozradil, že jeho známý Loren Herzog mohl být zapojen do dívčina únosu. Poté je nasměroval ke studni, kde se zbavili svých obětí. Ani jedna kost ale nepatřila Michaele.

Zlom nastal až před čtyřmi roky, kdy se konečně podařilo identifikovat otisk prstu z Michaeliny koloběžky. Patřil Davidu Mischovi. Hledat ho nemuseli. Byl ve vězení za vraždu šestatřicetileté ženy. Muž zatím test DNA odmítá. Nechce také prozradit místo, kde leží dívčiny ostatky. Pozitivní je tak pouze jedna věc. Konečně byl dopaden skutečný pachatel.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Disappearance of Michaela Garecht
Allthatsinteresting.com: The Chilling Story Of Michaela Garecht's Kidnapping From A Busy Parking Lot In Broad Daylight

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články