Alice Kyteler: Otrávila své čtyři manžele, nebo to byla náhoda?

Alice Kyteler: Otrávila své čtyři manžele, nebo to byla náhoda?
Zdroj: Pixabay

Snad nejslavnějšími čarodějnickými procesy byly ty, ke kterým došlo v americkém Salemu. Ale ani Evropě se toto šílenství nevyhnulo. To dokazuje záznam úplně prvního procesu tohoto druhu, který se odehrál v Irsku roku 1324. Kdo se stal jeho obětí?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 12. 2023 16:00

Žena jménem Alice Kyteler byla bohatou ženou, které podezřele umírali manželé. Byla to jen nešťastná shoda náhod, nebo si k tomu, jak si mysleli ostatní lidé, dopomohla černou magií?

Alice Kyteler a její čtyři manželé

Irka Alice Kyteler byla první ženou obviněnou za domnělé čarodějnictví. Narodila se někdy okolo roku 1263 v hrabství Kilkenny rodičům, kteří byli vlámští obchodníci, kteří se přestěhovali do této země. Alice se za svůj život vdala celkem čtyřikrát a ze smrti jednoho z manželů ji obvinily jeho děti, a to poté, co se přihlásila o vdovské věno a majetek. Kdyby se do toho nemíchala, vše by zdědily nevlastní děti.

Prvním Aliciným manželem byl lichvář William Outlaw, který po pěti letech zemřel. Příčina smrti byla neznámá. Další pán na holení, Adam Blund, byl taktéž lichvář, který po jejím boku vydržel celkem sedm let. Třetím manželem se stal Richard de Valle. Už jeho příjmení napovídalo, že pochází z významné rodiny. I on s ní žil sedm let. A právě jeho děti, jak již bylo napsáno výše, zpochybnily Alicin nárok na jeho majetek. Neuspěly.

Jako poslední si odvážil tuto ženu vzít John Le Poer, který ji dokonce vehementně bránil před biskupem z Ossory, jenž ji chtěl zatknout za vraždy bývalých manželů. Nedbal ani toho, co o ní říkaly její nevlastní děti. Pak ale sám onemocněl takzvanou chřadnoucí nemocí, během jejíhož průběhu nabyl dojmu, že ho Alice otrávila. Nemohl ale nic dokázat, dáma s kosou přišla jako první.

Zlá nevlastní matka?

Po smrti posledního Alicina muže se proti ní spikly prakticky všechny nevlastní děti. Pojaly podezření, že všechny peníze, které měly původně připadnout jim, si macecha přivlastnila černou magií, se kterou jí pomáhal její jediný pravý syn William, který se jí narodil v prvním manželství.

Nevlastní děti se se svými domněnkami svěřily právě biskupovi z Ossory, který měl však, dokud nezemřel John Le Poer, svázané ruce. Pak však oba ihned obvinil z vaření lektvarů v lebce lupiče, který na popravišti přišel o hlavu, a to za svitu svíček vyrobených z lidského tuku. S pomocí démonů, kterým zaprodali své duše, podávala Alice manželům otrávené nápoje. Ona sama pak prý ještě obcovala s inkubem, čili sexuálním démonem.

Alice utekla, služebná ne

"Pravdivost" vznesených obvinění potvrdila její služebná Petronilla, a to po nekonečném bičování a mučení. Nakonec skončila na hranici. Pro jistotu. Alici se podařilo včas uprchnout, neznámo kam. Je možné, že skutečně otrávila některého muže. To by z ní ale dělalo kriminálnici a ne čarodějnici. Obvinění z drcení nenarozených dětí do prášků je však vyloženě absurdní.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Alice Kyteler
Historicmysteries.com: Alice Kyteler, Wicked Stepmother or Innocent Victim?

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články