Báchorka, nebo skutečnost: Australské bažiny měl obývat záhadný kryptid požírající děti a ženy. Žije v nich dodnes?

Báchorka, nebo skutečnost: Australské bažiny měl obývat záhadný kryptid požírající děti a ženy. Žije v nich dodnes?
Zdroj: Wikimedia Commons, Henry Justice Ford, Public domain

Říká se, že v australských bažinách žije velmi zvláštní kryptid jménem bunyip. Poprvé ho lidé měli vidět v roce 1818 v Novém Jižním Walesu a žádná hezká podívaná to rozhodně nebyla. Prý připomínal svým vzhledem tuleně. Čím dál se ale příběh předával, zejména ústní formou, tím více bunyip nabíral obludnějších rozměrů.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 26. 10. 2023 11:00

Slovo bunyip by se dalo přeložit jako démon, ďábel anebo zlý duch. V devatenáctém století by ale toto slovo znamenalo předstíraný, podvodník a humbuk. A v současnosti se slovem bunyip označuje osoba mdlého rozumu, čili hlupák. To nezní až tak děsivě, že? Lidé se tohoto jména ale po staletí báli, nahánělo jim hrůzu.

Bunyip: strach, hrůza a smrt

Obecně se věří, že bunyip je páchnoucí stvoření, které se rádo ukrývá v hlubokých a kalných vodách či bažinách a čeká na to, až bude okolo procházet jeho budoucí, zatím nic netušící, oběť. Té se naskytne, než ji pozře, pohled na jeho dlouhý krk, kulatou hlavu a tělo připomínající kapustňáka. Preferuje údajně ženy a děti.

Na počátku devatenáctého století ho měl rovněž zahlédnout jeden anglický trestanec, který tou dobou žil mezi domorodci v Melbourne. Ten navíc vypověděl, že tělo kryptida má pokrývat šedé peří. Jeho svědectví však patří do zástupu dalších, které nelze doložit žádnými důkazy. Navíc se od sebe dost liší.

Někdy bunyip vypadá jako pes, jindy zase jako tuleň. A liší se také popisy jeho chování. Někdy je nebezpečný a agresivní lidožrout, jindy zase plaché a vegetariánské zvíře, vyhýbající se lidem. Díky tomu všemu dnešní vědci dospěli k závěru, že žádné takové zvíře nikdy neexistovalo. Co pak ale domorodci a další lidé viděli?

Vyhynulá zvířata

Někteří vědci se domnívají, že v případě bunyipa mohlo jít o nějaké dávno vyhynulé zvíře, třeba diprotodona, největšího, dosud známého, vačnatce, jenž byl příbuzný wombatu, velikostí a způsobem života ale spíše připomínal hrochy nebo nosorožce.

Na počátku devadesátých let ale přišli paleontolog Pat Vickers-Rich a geolog Neil Archbold s velmi zajímavou, a hlavně neotřelou teorií, a to sice, že domorodci viděli dromornithidae, vyhynulého prehistorického ptáka, kterému se nyní přezdívá "démonická kachna". Již jeho název napovídá, že musel vypadat děsivě. V roce 2017 vědec Karl Brandt oznámil, že ve skutečnosti muselo jít o kasuára jižního, který se podobá americkému divokému krocanovi.

Nejlogičtější vysvětlení (ne)existence kryptida

Nakonec se podíváme na verzi, která se zdá být v souvislosti s tímto kryptidem nejlogičtější. Navíc je všeobecně přijímaná veřejností. V roce 1933 australský geolog jménem Charles Fenner došel ve své slavné knize Bunyips and Billabongs k docela jednoduchému závěru. Je velice pravděpodobné, že lidi tehdy vyděsil rypouš sloní anebo tuleň leopardí.

Jenomže ani jeden z nich nepožírá lidi. Pokud tedy očití svědkové netrpěli halucinacemi, znamená to snad, že se snaží odborníci před námi tajit pravdu? Anebo šlo o pouhou povídačku, kterou si domorodci vyprávěli po večerech? A je také možné, že měli pouze strach z tvora, jehož viděli poprvé ve svém životě? Jak se říká, strach má velké oči. Není tak nic divného na tom, že by si něco přikrášlili. Pokud tento tvor přece jen existuje, možná o něm v budoucnu získáme nevyvratitelný důkaz.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Bunyip
Allthatsinteresting.com: Meet The Bunyip, The Monstrous Cryptid Said To Inhabit Australia's Swamps

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články