Basketbalistka Gabriela Andělová otevřeně o menstruaci: Není to tabu, můj sportovní výkon při ní klesá o čtvrtinu

Basketbalistka Gabriela Andělová
Zdroj: Se souhlasem Always
Basketbalistka Gabriela Andělová se rozhodla otevřeně promluvit o menstruaci sportovkyň.Basketbalistka Gabriela Andělová chce svým otevřeným postojem prolomit tabu ohledně menstruace.Basketbalistka Gabriela Andělová říká, že během menstruace klesne její sportovní výkon na 75 %.Basketbalistka Gabriela Andělová promluvila na tiskové konferenci, aby upozornila na tabuizované téma žen ve sportovním odvětví.+ 9 fotek+ 10 fotek

Profesionální basketbalistka Gabriela Andělová (28) se rozhodla zapojit do osvětové kampaně značky Always, která by ráda zvýšila sebevědomí sportujícím dívkám také během jejich menstruace. V rozhovoru pro magazín Lifee.cz promluvila Gabriela o tom, jak menstruace ovlivňuje její sportovní výkon, nebo jaká nálada je během těchto dní v ryze ženském kolektivu. Jak k menstruaci přistupují trenéři? A jak Gabriela vzpomíná na den, kdy se stala ženou?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 31. 05. 2024 12:00

Basketbalistka Gabriela Andělová (28) je ambasadorkou značky Always proto, aby dodala sebevědomí ostatním sportujícím dívkám. "Menstruace by neměla být tabu, měla by být brána jako součást života žen a mělo by se o tom hovořit na denní bázi. Nemělo by to být něco, za co by se měly dívky a ženy stydět," vysvětlovala úspěšná česká sportovkyně na tiskové konferenci značky, která je oficiálním produktem dámské hygieny Olympijských her v Paříži 2024.

Motto kampaně je výstižné: "Je to nová perioda". Alarmujícím faktem jsou totiž některá čísla, která přinesl Evropský průzkum této značky, kdy například 61 % sportovkyň zažívá menstruační úzkost, která je vyřazuje ze hry a 71 % sportovkyň říká, že menstruace zůstává ve sportu neuznaná.

Sportovkyně Gabriela Andělová o své menstruaci

Gabrielo, jak jste prožívala svoji první menstruaci? Na tiskové konferenci zaznělo, že to proběhlo v šatně tělocvičny ve Žďáru nad Sázavou.
Musím přiznat, že doma jsme o tom moc nemluvili. Možná to bude tím, že moje mamka to nezažila ze strany její mamky, v jejich generaci se o tom ještě tolik nediskutovalo. Nebyla zvyklá na tohle téma hovořit. Takže ano, byl to pro mě šok. Mám starší sestru a nebyly jsme na to nijak připravené. Ale bylo to první krvácení, takže vlastně jen pár kapek.

Kde jste v tu chvíli sehnala menstruační vložku?
Mamka tam nebyla, takže jsme to asi šly koupit se sestrou. Bylo to komplikovanější. Bylo mi třináct let, to je patnáct let zpátky, a ve Žďáru nad Sázavou určitě nebyly toalety vybavené vložkami.

Dodnes prý vzpomínáte na trenéra, který vás žádal, abyste v době menstruace nosily červené kraťasy.
Myslím, že to na začátku sezóny říkal ze srandy, byl to docela vtipálek. Holky se podle toho úplně neřídily, určitě to nebylo žádné pravidlo. Ale musela jsem se smát, když se nás v jednom týdnu sešlo sedm v červených kraťasech – vlastně jsme to udělaly naschvál. Myslím, že docela koukal, ale musel s tím počítat a trochu pozměnit ráz celého tréninku, protože by to jinak asi nebylo moc efektivní.

Jaký má tedy menstruace odraz na váš výkon ve sportu? Je tam pokles výkonnosti?
První dva dny je to pro mě velká zátěž, naprosté vypětí sil. Mé tělo je ve velkém zápřahu 24 hodin denně v průběhu celého měsíce, takže je vyčerpané z tréninků tak jako tak. Když potom přijde ještě tohle, ráno se mi nikam nechce jít a chci jen spát. Ale na ten ranní trénink jít musím. Určitě to pociťuji, jsem hodně unavená, po silové stránce jsem hodně slabá a nedělám takové pohyby, jaké dělám ve zbytku měsíce. Například nevyskočím tak vysoko. Cítím se nekomfortně během fyzického kontaktu s ostatními hráčkami. Jsou to ty první dva nebo čtyři dny menstruace, kdy je to hodně znát.

Během menstruace je můj výkon na 75 %

Mrzelo vás někdy, že jste kvůli menstruaci podala špatný výkon? Vím, že jste si takhle během zápasu zlomila nohu... Měla jste potom výčitky?
Výčitky jsem měla určitě, byla jsem naštvaná sama na sebe, že jsem neposlechla své tělo a to, co mi říkalo už od rána. Na druhou stranu, udělala jsem to takhle už několikrát, že jsem se přemohla a hrála i přes menstruační bolesti. Vždycky jsem si vzala ten růžový prášek a prostě jsem nastoupila, snažila jsem se podat co nejlepší výkon. Samozřejmě, že to nebylo stoprocentní, bylo to maximálně na 75 %. Říkám si, že je to lepší, než kdybych nenastoupila vůbec.

Nemáte během zápasu obavy z protečení?
Musím se přiznat, že v takových dnech oslovím kamarádku, která mi "kryje záda" a hlídá, jestli něco není vidět.

Jak to vypadá v holčičím kolektivu, v basketu, s náladovostí a emocemi? Pohádáte se občas?
Jak všichni dobře víme, my holky jsme náladové. V kolektivním sportu je hodně důležité, aby si holky v týmu rozuměly a aby tam nebyl nikdo, kdo by dělal špatnou energii. Ta se potom násobí, pokud člověk má své dny. Ale zatím jsem se nesetkala s tím, že by někdo byl během menstruace v šatně extrémně nepříjemný. Možná je to v jiných týmech úplně jinak, ale já jsem spokojená a nevnímám velké změny, když mají holky menstruaci.

Zaslechla jste už pojem menstruační chudoba? Některé ženy a dívky nemají dostatek finančních prostředků na menstruační pomůcky.
Nesetkala jsem se s tím, ale určitě je hodně smutné, pokud žena nedosáhne na základní hygienické potřeby. Ve svém týdnu potom musí hodně trpět a je mi to moc líto.

Na fotografie basketbalistky Gabriely Andělové se můžete podívat v naší fotogalerii.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články