Bez úcty a studu: V 50. letech se na Šumavě tančilo s mrtvými. Opilí vojáci za své nechutné jednání tvrdě zaplatili

hřbitov socha
Zdroj: Pixabay

Není žádnou novinkou, že i za komunistického režimu docházelo na našem území k mnoha zločinům, dokonce i zvěrstvům. Dobrým, a zároveň děsivým, příkladem toho je událost, k níž mělo dojít v padesátých letech na Šumavě, která se od té doby nazývá "tanec s mrtvolami".

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 07. 2024 11:00

Obec Hůrku, která leží nedaleko jezera Laka a byla založena v osmnáctém století, obývali především skláři a lesní dělníci. Po roce 1945 ji museli opustit všichni lidé s německou národností. O necelých deset let později museli odejít i starousedlíci, aby náhodou nepodlehli vlivu imperialistů, kteří bydleli hned za hranicí.

Když všichni, tak všichni

Jedinými, kdo opravdu nemohli odejít, byly mumie dávných obyvatel Hůrky. Ty se nacházely ve hřbitovní kapli sv. Kříže. Některé z nich odpočívaly ve skleněných rakvích. Takové relikvie se ale soudruhům nelíbily. A tak nařídili jednomu veliteli ze Sušice, aby, spolu se šesti vojáky, ostatky zlikvidovali.

Na podzim roku 1953 se tak ke kryptě dostavili vojáci ve značně podnapilém stavu. Jeden z nich pak dostal nápad, že když už jsou mumie tak pěkně oblečené, byl by hřích si s nimi nezatančit. Tím ale tato otřesná událost zdaleka neskončila.

Střelba na terč a kov do sběru

Poté, co všechny rakve rozbili a zatančili si s mumiemi, postavili vojáci těla ke zdi a začali na ně střílet, jako by to byly nějaké terče. Dřevěné části rakví spálili, mrtvoly zakopali u kaple, kterou předtím stihli ještě vykrást. Co bylo z kovu, odvezli do sběru. Když tuto hrůznou scénu viděli dřevaři pracující v nedalekém lese, raději ihned utekli. Nic takového ani jeden z nich ještě nezažil.

Mrtví se jim za to pomstili

Velitel povedeného komanda vojáků zemřel záhy poté u odpalování domku. Došlo k předčasné explozi. Ostatní skonali krátce po něm. Příčina smrti byla zahalena tajemstvím, ale zřejmě se nakazili nějakou infekcí při manipulaci s mrtvolami. Jako by se jim mumie bývalých obyvatel obce pomstily za jejich necitlivé jednání.

Dnes má toto místo opět pietní a důstojnou podobu. Jak pro deník.cz řekl pamětník a šumavský patriot Emil Kintzl, takový "hnus" neměl obdoby ani u Němců, a že se toho na Šumavě událo špatného opravdu hodně.

Zdroje informací:
Deník.cz: Na Šumavě tančili s mrtvolami. Vojáky pak stihl krutý trest, do roka zemřeli
Plzenoviny.cz: Vojáci, kteří v padesátých letech na Šumavě tančili s mrtvolami údajně do roka zemřeli

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články