Bizarní, ale skutečné: Izolátor byla helma na soustředění, v níž lidé nemohli dýchat a dostávali klaustrofobické záchvaty

izolátor
Zdroj: Wikimedia Commons, Hugo Gernsback, Public domain

The Isolator. Již ze samotného názvu lze vydedukovat, že jde o věc, která má za úkol něco nebo někoho izolovat. V tomto případě platí možnost b), tedy někoho. V současné době by se dalo toto zařízení, přesněji řečeno helma, použít na děti, kterým se moc nechce do učení. A jelikož tento předmět vypadá jako z hororu, určitě by se začaly raději učit samy, než aby si to nechaly nasadit na hlavu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 01. 2024 11:00

Za vynálezem jménem The Isolator stojí muž jménem Hugo Gernsback, který ho na veřejnosti představil v roce 1925. Jeho hlavním úkolem bylo zamezit veškerému možnému rozptýlení. Když si tak člověk nasadil na hlavu děsivě vypadající helmu, mohl se soustředit pouze na vlastní dech a úkol, který bylo potřeba už konečně vypracovat.

Izolátor: Inovace nebo hororová rekvizita?

Naše soustředění může narušit i ten nejmenší zvuk nebo blikání malého světla. A když kvůli tomu "ztratíme nit" a máme k tomu ještě takzvaně den blbec, snadno dojde k tomu, že budeme takzvaně koukat do blba a produktivita bude neustále klesat. A to se rozhodl vynálezce Gernsback změnit.

Tvrdil, že jeho helma dokáže zachytit až 95 procent zvuků na pozadí. Omezena byla i vizuální stránka. Lidé měli prakticky vidět jen před sebe, na práci, kterou je potřeba udělat. Drobné okuláry byly natřeny černou barvou, která byla následně jen velmi lehce šeškrábaná.

Izolátor spouštěl pocity klaustrofobie

Uzavřený, těsný prostor a jen úzký otvor na oči. Kdo trpěl klaustrofobií, musel se v helmě zbláznit. Další lidé zase začali pociťovat silnou ospalost. To Gernsback vyřešil tak, že k izolátoru připojil větší, externí kyslíkové nádrže. Pořád vám to ale připadá jako absolutně nesmyslná věc, která by měla upadnout raději v zapomnění?

Designérská firma Hochu Rayu si ale myslela pravý opak a zhruba před šesti lety přišla na trh s jakýmsi nástupcem izolátoru helmou Helmfon. Byla navržena tak, aby nositele izolovala od rušného pracovního prostředí. Jistě se našli tací, kterým nevadilo mít v práci na hlavě plastové monstrum, kterým dávali najevo, že je jejich kolegové ruší natolik, že si museli něco takového nasadit na hlavu.

Gernsback: Otec sci-fi?

Někteří lidé označují Gernsbacka za otce sci-fi. A možná i zaslouženě, tedy alespoň co se týče vynálezu. Málokdo by dokázal stvořit tak futuristicky vyhlížející předmět. V roce 1925 se o helmě psalo v časopise společnosti The American Psychology Society, jejímž členem vynálezce byl.

I když vypadala jako plynová maska, propagovala se jako nástroj pro zvýšení produktivity. Pokud někdo netrpěl strachem z malých prostor, možná našel využití tohoto neobvyklého vynálezu. Klaustrofobikové se mu každopádně vyhýbali jako čert kříži.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: The Isolator (helmet)
Interestingengineering.com: This Vintage Anti-Distraction Helmet Looks Like a Creepy Horror Show Prop

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články