Bizarní případ Sanjua Bhagata: 36 let mu přezdívali těhotný muž, při operaci se zjistilo, že má v sobě parazitické dvojče

Bizarní případ Sanjua Bhagata: 36 let mu přezdívali těhotný muž, při operaci se zjistilo, že má v sobě parazitické dvojče
Zdroj: Unsplash

Sanju Bhagat to neměl v životě jednoduché. Musel se hodně otáčet, aby pro sebe a svou rodinu zajistil dostatek peněz. To mu ale značně ztěžoval jeho zdravotní stav, nebo přesněji řečeno neobvyklá anomálie. Měl tak velké břicho, že vypadal jako těhotný, za což si od sousedů vysloužil posměch. Jenomže v jeho případě za to nemohla obezita, ale něco mnohem horšího.

Kamil Šivák
Kamil Šivák14. 09. 2023 11:38

Postupem času se mu kvůli tomu začalo velmi těžce dýchat. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než odjet do nemocnice. Tam mu lékaři sdělili šokující zprávu. Nebyl to rychle rostoucí a zhoubný nádor, ale parazitické dvojče.

Těžký život

Sanju se narodil v roce 1963 v Indii jako naprosto zdravý kluk. Jako teenager pracoval na farmě. Vždy se spoléhal na to, že peníze získá díky svým zdravým rukám a tělu. Fyzická práce mu nikdy nečinila potíže. Jenomže bez ohledu na to, jak usilovně pracoval, vždy byl problém s penězi do příští výplaty.

A aby toho nebylo málo, ve dvaceti letech mu začalo nevysvětlitelně růst břicho. Bylo to zvláštní, protože sám měl k dispozici jen velmi málo jídla. Z čeho by tak mohl přibrat? Navíc se každý den namáhal a potil na farmě. Sanju to nejdříve neřešil. Prostě nad tím mávl rukou a dal se znovu do práce. Peníze se totiž samy nevydělaly. O deset let později si z něho začalo okolí dělat srandu a označovat ho za těhotného muže.

Jeho rodina na něho naléhala, aby se nechal vyšetřit. Sanju se však zdráhal vzít si v práci volno. Jakmile se ale jednou začal dusit, byl převezen do nemocnice v Bombaji. Tam se tato nepříjemnost, jak tomu rád říkával, stala něčím mnohem závažnějším, než si původně myslel.

Lékařský zázrak

Jedním z prvních lékařů, kteří se zabývali Sanjuovým případem, byl Ajay Mehta, který měl tehdy v roce 1999 zrovna službu. Když ho uviděl, jak k němu kráčí s břichem tak velkým, že se zdálo, že musí každou chvíli explodovat, logicky ho napadl nádor. A s tímto přesvědčením muže také na operačním sále otevřel.

Jenomže po prvním řezu se začaly dít neobvyklé věci. Nejprve vyteklo neobvyklé množství tekutiny. Počkal chvíli a pak nahlédl dovnitř. Během prvních okamžiků nechápal, na co se to vlastně dívá, pak mu ale již bylo vše jasné. Sanju neměl v břiše gigantický nádor, ale lidskou bytost. Celý svůj dosavadní život strávil s dvojčetem a ani o tom nevěděl. To se živilo pomocí jeho žaludku. Bylo to bizarní. Doslova si s ním mohl lékař potřást rukou.

Když pak tento případ Mehta probíral s kolegy, tipovali, že by mohlo jít o syndrom "mizejícího dvojčete". Když jedno z dvojčat zemře během těhotenství, vrátí se do matčina těla. Jenomže tady se nic takového nestalo. Ba naopak. Prospívalo 36 let.

Plod v plodu

To, co se přihodilo Sanjuovi lze přesněji popsat jako fetus in fetu, čili plod v plodu. Jde o vzácný stav, kdy se jedno dvojče narodí uvnitř toho druhého (je znám i další případ z historie, konkrétně z 19. století, kdy se lékaři domnívali, že žena porodila předčasně, ukázalo se však, že šlo též o parazitické dvojče). Vzniká tak parazitický vztah, kdy jedno dvojče je v roli hostitele, zatímco to druhé se na něm živí. Zde ale nastal problém v tom, že muž své nafouklé břicho ignoroval roky. Kdyby šel k lékaři dříve, mohl se vyhnout problémům s dýcháním.

Poté, co z něho lékaři dvojče vytáhli, rozhodl se, že se na něho ani jednou nepodívá (plod velmi záhy zemřel). Kdo by mu to ale mohl mít za zlé. Nyní opět žije životem, jaký znal před nástupem do nemocnice. Opět je jeho hlavní denní náplní vydělat dostatek peněz k uživení rodiny. A co ty poznámky o těhotném muži? Tohle mu asi jeho sousedé nikdy nepřestanou připomínat...

Zdroje informací:
Historyofyesterday.com: The Twin Who Lived Inside His Brother For 36 Years
Historydefined.com: Sanju Bhagat's Twin Lived Inside Him For 36 Years

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články