Bizarní způsoby antikoncepce, které se v historii používaly: Proti početí se zaváděl krokodýlí trus nebo polykala rtuť

Bizarní způsoby antikoncepce, které se v historii používaly: Proti početí se zaváděl krokodýlí trus nebo polykala rtuť
Zdroj: Wikimedia Commons, Isabel Burton, Public domain

Světový den antikoncepce připadá každoročně na 26. září. Nabízí se tak udělat si menší sondu do historie, jak se tehdy snažily ženy neotěhotnět. A že se tehdy používaly vskutku šílené a bizarní metody.

Kamil Šivák
Kamil Šivák25. 09. 2023 11:00

Světový den antikoncepce je zasvěcen vzdělávání a zvyšování povědomí o sexuálním a reprodruktivním zdraví v souladu s vizí světa, v němž je každé těhotenství chtěné. Do osvětové činnosti se zapojují vládní i nevládní organizace.

Krokodýlí trus a rtuť

Krokodýlí trus byl jako jedna z prvních forem antikoncepce používán starými Egypťany. Věřili totiž, že jeho hustá a lepkavá konzistence vytvoří jakousi bariéru či stěnu, jenž zabrání spermiím v proniknutí dovnitř a oplození vajíčka. Naštěstí se od toho poměrně rychle upustilo.

Číňané ale měli taky máslo na hlavě. Ti zase totiž doporučovali pití rtuti. Mělo se toho vypít jen tolik, aby se zabránilo těhotenství. Otrava a smrt byly nežádoucí. Jenomže jak to mohly ženy odhadnout? Existovalo na to dávkování? A pokud dotyčná nezemřela, neměla ješte zdaleka vyhráno. Mohla skončit s poškozeným mozkem, selháním ledvin a permanentní sterilitou.

Čaj z varlat a kyselé látky

Na chvíli ješte zůstaneme v Číně. Kromě rtuti mohly ženy také popíjet odvar z bobřích varlat. Opět to nebylo nijak lékařsky podloženo, přesto se tím spousta dívek řídila. Otázkou už jen zůstává, co z toho bylo chutnější – rtuť nebo varlata?

U nápojů ještě nekončíme. Co si takhle vnitřnosti propláchnout kyselými látkami. Římské ženy si intimní partie vyplachovaly slanou mořskou vodou, citronovou šťávou a octem. To byly další "zaručené" způsoby na to, jak se vyhnout předčasnému a neplánovanému mateřství.

Kýchání a zvířecí střeva

Kdyby to bylo tak jednoduché, že? Lékaři ve starověkém Řecku doporučovali, aby ženy po pohlavním styku šly do podřepu a pokusily se kýchnout. Tím by ze sebe dostaly veškeré semeno. To je snad ještě bizarnější než krokodýlí trus. Ten možná někdy i fungoval.

K rané výrobě kondomů se užívala zvířecí střeva. Oblíbená byla prasečí, ovčí a kozí. Číňané a Japonci preferovali zase jehněčí střeva. Jenomže ani jedno zvíře nebylo po hygienické stránce dokonalé. Hrozil tak přenos různých infekcí. Přece jen šlo o část vnitřností a na ty si je potřeba dávat obzvlášť velký pozor.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Světový den antikoncepce
Surechcek.com: 10 Weird And Dangerous Contraceptives That You Should Never Try

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články