Zázrak jménem angínovník: Žvýkání listů ulevuje při bolestech v krku, pomáhá i při nachlazení

Zázrak jménem angínovník: Žvýkání listů ulevuje při bolestech v krku, pomáhá i při nachlazení
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Angínovník je tak trochu ve stínu známějšího rýmovníku. Ale i tahle rostlinka se hodí při nachlazení, speciálně při bolení v krku. Angínovník je velmi dekorativní, obzvlášť jeho květy. Rostlina, která svůj název nedostala jen tak náhodou, udělá parádu i ve váze.

Lucie Cermanová
Lucie Cermanová 30. prosince 2020

Angínovník čínský byl původně v odborných kruzích znán jako Belamcanda chinensis. Od roku 2005 se ale uvádí jako Iris domestica. Původem je rostlina ze severovýchodní Asie, pro svůj vliv se dostala do dalších oblastí. V Evropě se o ní vědělo od konce 17. století. Vytrvalá rostlina krásným květem připomíná lilii. Mečovité listy zase odkazují na rodovou příbuznost s kosatcem.

Rýmovník při rýmě a ucpaném nosu pomáhá svou vůní – pomocí inhalace z rozmačkaných listů napomůžete k rychlejšímu uzdravení. Je doporučován i astmatikům.
Mohlo by Vás zajímat:

Rýmovník – bylinka, která pomáhá při nachlazení: Je nenáročná a snadno dostupná

Pomůže při nachlazení i angíně

Vysoká rostlina je nenáročná a dá se využít k řezu. Ale květy nejsou jediné, co z ní lze získat. Tradiční čínská medicína angínovník používá pro vliv na zdraví. Především jsou využívané listy, které obsahují řadu cenných látek. Ať už jsou to alkaloidy, flavonoidy, třísloviny nebo glykosidy a silice. Tyto látky pak kromě jiného vykazují antiseptický a analgetický vliv. Je ale potřeba dávat pozor na mírně toxický obsah.

Z angínovníku se využívá i kořen. Léčivých vlastností této rostlinky se dá využít na bolest v krku, při angíně a pomáhají při odhleňování.

Nemocných s horečkou, rýmou a kašlem jsou plné ordinace. Vy se nyní můžete vykurýrovat za pomoci rýmovníku.
Mohlo by Vás zajímat:

Zázrak jménem rýmovník. Protahuje dýchací cesty, má desinfekční a protiplísňové účinky

Jak využít angínovník

Listy se konzumují po odlomení. Stačí kus (asi 3 cm) odstřihnout a žvýkat. Je třeba počítat s ostrou, někdy až pálivou chutí. Po zhruba půl minutě kus listu vyhoďte a chvíli nepijte, abyste prodloužili antiseptické a analgetické účinky. Takto můžete žvýkat kousky angínovníku až šestkrát za den. S ohledem na mírnou toxicitu se rostlina nikdy nepolyká.

Z anginovníku se dá připravit i tinktura. Rostlina se pokrájí, dá do skleničky a zalije čistým alkoholem, jako je vodka nebo slivovice. Tinkturou se pak kloktá, nepije se.

Z kořenu se hlavně připravuje odvar. Může se jím dezinfikovat ústní dutina (kloktá se), ale také se podává při chorobách ledvin a močových cest a revmatismu. Jeho pozitivní vliv se projevuje i na trávicím ústrojí (třeba při nadýmání).

cibule
Mohlo by Vás zajímat:

Cibulová medicína podle našich babiček: Zázračný sirup a čaj na nachlazení

Pro koho není angínovník vhodný

Alergické osoby by angínovník měly vyzkoušet opatrně, mohlo by totiž u nich dojít k otoku dýchacích cest. Nevhodný je pro těhotné, protože by mohl mít negativní vliv na vývoj plodu.

Pěstování angínovníku

Angínovník se dá pěstovat nejen doma, ale i na zahradě. Potřebuje jen dostatek výživné písčité (nebo hlinité) půdy na slunečném místě. Během léta má rostlina ráda vlhko, na zimu se doporučuje zamulčovat. Pro pěstování doma vyžaduje teplo, líbí se jí na okně. Potřebuje výživný, propustný substrát, který by měl být udržován stále mírně vlhký. Na zimu se doporučuje zálivku omezit.

Obklopte se doma rostlinami, budete se cítit zdravěji.
Mohlo by Vás zajímat:

Chcete se co nejdříve uzdravit? Obklopte se květinami!

Škola líčení: Jak nanášet make-up a korektor? Vizážistka Diana vás provede líčením krok za krokem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články