Úklid na Bílou sobotu včera a dnes: Nové koště a bílení vystřídalo luxování a třídění šatníku

Úklid na Bílou sobotu včera a dnes: Nové koště a bílení vystřídalo luxování a třídění šatníku
Zdroj: Freepik
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

O víkendu nás čeká Bílá sobota. Tato součást Velikonoc je spojená s řadou úkonů v souladu s křesťanskými tradicemi. Některé mají co do činění i s úklidem. Co všechno měli naši předkové v tomto ohledu na starosti?

Lucie Cermanová
Lucie Cermanová 1. dubna 2021

Křesťané si připomínají pašijový týden, který symbolizuje posledních sedm dní Ježíšova pozemského života. Po Květné neděli, která letos připadla na 28. března, následují i další významné dny jako Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a samozřejmě i Bílá sobota (3. 4.).

Na Moravě i v Posázaví si pochutnáte na lahodném jehněčím
Mohlo by Vás zajímat:

Gastronomický průvodce Velikonocemi: Kde si můžete pochutnat na originálním menu, když se vám nechce vařit

Symbolika Bílé soboty

Během této soboty se nekonají liturgické obřady, zároveň křesťanům končí čtyřicetidenní půst a všechno směřuje k přípravě na slavnostní večer. Odkud Bílá sobota vzala své jméno, není úplně jasné. Nejspíš souvisí s čistotou bílé barvy, nadějí a novým životem.

Úklid o Bílé sobotě

Aby bylo vše připraveno na sobotní večer, bylo potřeba pořádně uklidit, a dokonce i vybílit dům. Hospodyně si speciálně na tuto příležitost pořizovaly nová košťata, těmi pak důkladně vymetly celé stavení. Vše muselo být uklizené a zcela čisté, aby se v prostorách neusazoval hmyz a jiní živočichové.

Často se přistupovalo i k bílení stěn stavení, někdy včetně hospodářských prostor. S úklidem se začínalo hned po svítání. Pak se připravovalo slavnostní jídlo, pekly se mazance, beránci a samozřejmě chléb. Dokončovaly se přípravy na slavnost. Chlapci pletli pomlázky, dívky a ženy zdobily vajíčka.

Večer na Bílou sobotu se pak všichni slavnostně oblékli a vydali do kostela, kde byla zapálená spousta svící a rozezněly se zvony.

Nechcete, aby vám mazanec ztvrdl, raději připravte dva menší.
Mohlo by Vás zajímat:

Velikonoce bez lepku: Jak si pochutnat na mazanci i jidáších, když nemůžete mouku

Dnešní přípravy na Velikonoce

V dnešní době by nebylo možné stihnout úklid celého domu, ani kdyby člověk vstal o půlnoci. I my se ale pouštíme do velkého jarního úklidu, který zahrnuje mnohem detailnější práce, než bývalo na Bílou sobotu zvykem. Od důkladného luxování, možná i tepování, přes mytí všeho omyvatelného, včetně oken a dveří, až po třídění sezonního oblečení a podobné záležitosti.

Že bychom si každý rok pořizovali nová náčiní na úklid, to by se nelíbilo našim peněženkám ani přírodě. Vlastně k tomu ani není důvod. Šikovní domácí pomocníci toho zvládnou hodně, většinou i po několik let. A co se týká bílení stěn. Jen se přiznejte, kdy se u vás naposledy malovalo? To už si člověk spíše vybaví vybílenou peněženku.

Při práci s čisticími prostředky používejte rukavice.
Mohlo by Vás zajímat:

Jarní úklid se blíží! Naučte se od profíků, jak luxovat a vytírat efektivně

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články